İlaçlar

FERRO SANOL Duodenal Kapsül

Sağlık Kitabı Google News

FERRO SANOL
Duodenal Kapsül

Adeka

Etken Madde(ler):
Ferro glisin sülfat 567.7 mg

Piyasa Şekilleri:
20 duodenal kapsüllik ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
İlaç bir miktar su ile yemeklerden önce veya sonra alınır. Yetişkin Dozu: Günde 1 kapsül, çiğnemeden bir miktar su ile yutulur. Ağır anemi durumlarında doz, bir sabah, bir akşam birer kapsüle çıkarılabilir. Çocuk Dozu: 6 yaşından sonra, günde birer kapsül çiğnemeden bir miktar su ile yutulur. Kan tablosu normale döndükten sonra kapsül alınmasına, demir depolarının doldurulması amacı ile 10 hafta daha devam edilir. Kapsüller açılabilir. İçindeki pelletler çiğnemeden bir miktar su ile yutulur. Yutmak için süt içilmesi uygun değildir.

Endikasyonları:
Gizli ve açık-belirgin demir yetmezliği anemilerinde; gelişim bozukluklarında; hastalık sonrası ve ameliyat sonrası zayıflıkta; yorgunluk, bitkinlik ve güçsüzlük durumlarında (demir eksikliğine bağlı); gebelik ve lohusalıkta, özellikle multipara’da ve ağır menstrual kan kaybı olan kadınlarda, kan bağışında bulunanlarda kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Hemosiderosis’te, hemokromatosis’te, kronik hemoliz, demir kullanma bozukluklarında (sidero akrestik anemi, kurşun anemisi, talasemi’de), demirin oral yolla alınmasında tolere olma yeteneği bulunmayan durumlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:
Oral yolla alınan ve midenin asit ortamında çözünen demir bileşikleri lokal tahriş edici etkileri nedeni ile ülseri kötüleştirirler.

Yan Etkileri:
Alışılmış oral dozlarda olayların %10’unda kabızlık, yaklaşık %5’inde ishal görülebilir. Günde 200 mg ferro demiri alındığında %7, günde 400 mg alındığında %20 gastrik ağrı olabilir. Feçesi siyah renge boyar. Bu, alınmış olan ilaçtan bir kısmının absorpsiyona uğramadan dışarı atılmasından ileri gelmektedir. İlaç alınmasının kesilmesi ile bu yan etki ortadankalkar.

İlaç Etkileşimleri:
Antasit maddelerle ve tetrasiklin gibi ilaçlarla, süt veya çay gibi içeceklerle birlikte alındığında demirin absorpsiyonu azalır. Bu nedenle, bu tür ilaçlar ve içecekler ile birlikte alınmamalıdır. Eğer alınacaklarsa, demirin absorpsiyonuna tesir etmemeleri için bir süre geçtikten sonra alınmaları önerilir. İçerdiği demir nedeni ile idrarda “Diagnex-Blue” atılımını arttırabilir. Ayrıca “Guajak Testi”nde yanıltıcı pozitif sonuç verebilir.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı