Filaryoz – Filaryaz


Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Filaryoz
Kan ve dokularda bulunan lifsi-kurtların yol açtığı bir tropikal bölge hastalığı. Vücudun çeşitli yerlerinde ağrı, ateş, iştahsızlık ve lenf bezlerinde şişkinlik başlıca belirtilerdir. Lifsi kurtların 7 türü tarafından bulaştırılır. Afrika, Güney ve orta Amerika ve güneydoğu Asya’da yaygın bir hastalıktır.
Lifsikurtlarının larvalarını taşıyan sivrisinekler insanları sokunca, larvalar kana geçer ve lenf bezlerine yerleşerek bir yıl içinde erginleşirler. Dişi ve erkek kurtlar bir arada iseler çiftleşip yeni bir larva kolonisi üretirler. Kan içinde vücuda yayılan bu larvalar deri yüzeyine yakın bir yerde sivrisineklerin ısırması doku sıvısı başka organizmaların üremesine elverişli ortamlar oluşturabilir.
hastalığının önüne geçmek için taşıyıcı karnındaki sivrisineklerin yok edilmesi gerekir Hastalığa tutulan kimselere masaj uygulanmalı, esnek sargılarla şiş kısımlar sarılmalı bacak yükseğe kaldırılmalıdır Dietilkar ilâçlarla yapılan üç haftalık bir tedavi sonucunda larvalar karaciğerde toplanır te burada yok edilir. Bu ilâç ergin kurtlan bile öldürebilir veya çoğalmalarını önleyebilir. Böylece hastalığın ilerlemesini önler, ölü larvalardan yayılan maddeler baş ağrısı, ateş, sana yapabilir. Hastalığın çok ilerlediği hallerde hastalıklı dokunun ameliyatla çıkartılması gerekebilir Yapay kanallar açılarak doku sıvısının akıtılması deneyleri başarılı sonuç vermemiştir.Sağlık Kitabı Google News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.