Fizyoterapistlik Nedir?

Fizyoterapistlik Nedir?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Bu yazımızda fizyoterapistlik nedir? ve fizyoterapistler ne iş yapar? gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Fizyoterapistlik aslında fizik ve terapi kelimelerinin birleşimiyle oluşturulmuş bir birleşik kelimedir. Fizik dediğimizde her türlü fiziksel organlarımız ve bu organlarla ilgili rahatsızlıklar aklımıza gelebilir. Fizyoterapistlik mesleği hareket bozukluklarında, engellilikte, yaşlılıkta, ağrı ve fonksiyon bozukluklarında doktor tanısı koyulduktan sonra uygulanan sağlık ve yaşam kalitesini arttırmayı planlayan yani önemli görevleri olan bir meslektir.

Fizyoterapistlik nedir?

Fizyoterapistlik Nedir? Fizyoterapistlik Ne İş Yapar?
Fizyoterapistlik Nedir? Fizyoterapistlik Ne İş Yapar?

Fizyoterapistlik nedir? dediğimiz zaman bu bir hekim veya psikologtan daha farklı bir şeydir. Yani fizyoterapist bir insan engelli bir bireyin mutlu ve sağlıklı yaşam sürmesi için gerekli fiziksel müdaheleleri planlayan ve programlayan kişidir.

Fizyoterapistler devlet kurumlarında, özel sektörlerde çok fazla alanda iş bulabilmektedirler. Bunlar içerisinde spor merkezleri, klinik ve hastaneler, rehabilitasyon merkezleri, engelli okulları, yaşlı bakım evleri gibi birçok yer vardır.

Ayrıca eskiye baktığımız zaman Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü birçok üniversitede öğrenci alan bir bölüm olmuştur ve son zamanlarda oldukça kalifiye eleman yetiştirilmek üzere birçok üniversite de bu bölümü bünyesinde açmak için çabalamaktadır.

Fizyoterapistlik Bölümü Hala Var Mı?

Fizyoterapistlik birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde epey rağbet görmektedir. Böyle olmasının sebebi insanların eğitim seviyesindeki artış sebebiyle farklı yaklaşımlara ve sağlığa olan önemin artması böylelikle sağlık bilimleri fakültesine ait mesleklere olan ilginin artmasına sebep olmuştur. Türkiye’de fizyoterapistlik çeşitli dernekler ve toplumlar tarafından meslek kalitesi arttırılması amacıyla çeşitli çalışmalar yapılan bir meslek grubudur.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News

“Fizyoterapistlik Nedir?” için 8 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.