Hastalıklar

Frengi Hastalığı Nedir

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Frengi Hastalığı Nedir

FRENGİ spiroketa cinsinden bir mikrobun (Troponema pallidum) yaptığı bulaşıcı hastalık. Çoğunluk cinsel birleşme, seyrek olarak da hastanın kullandığı eşya ile bulaşır. Mikrobun bulaşması için bir yara ya da kesiğin bulunması gerekir. Hastalık deride ve uzun bir evre sonunda iç organlarda doku bozuklukları yapar. Hastalık gebe kadınlarda, gebeliğin ilk yarısından sonra etene dolaşımı yoluyla yavruya da geçer. Onun için frengiye soydan geçme hastalık da denir. Bu nedenle hükümet doktorlarınca eşler evlenmeden önce muayene edilir. Yasanın amacı toplum sağlığını korumaktır.

Frenginin Uç evresi vardır. Birinci evre Uç hafta süren bir kuluçka döneminden sonra başlar. Bulaşma yerinde bir yara açılır, lenf düğümleri şişer, kızarır. Yara yeri sert ve ağrısızdır. Deri yaraları kabuklu bir görünümdedir. Bademcikler anjindeki gibi görünür. Bu evrede pe-nilisin tedavisi uygulanırsa frengi iyileşir.

İkinci evre en erken 2 ay sonra ortaya çıkar. Deride genel değişiklikler olur, vücudun çeşitli yerlerinde kızartı, kabarıklık, döküntü, doku kalınlaşması görülür. Hafif ateş ve kıl dökülmeleri de olabilir. Klasik kan muayenesi (Bordet-Wassermann tepkimesi) pozitif çıkar. İkinci evre geç belirirse bulaşmadan 4-12 ay sonra ortaya çıkar ve yaygın deri-mukoza bozuklukları görülür. En karakteristik frengi yaraları el ayalarında ve ayak tabanlarında belirir, bunlara yaygın kasık ve cinsel organ deri-mukoza bozuklukları eklenir. Bütün yaralarda frengi mikrobu kaynaşır. Üçüncü evre yıllarca sonra ortaya çıkabilir. Deride ve iç organlarda gom denen sert doku düğümleri olur. Ancak penisilin bulunduğundan bu yana bu evreye ulaşan hastalar çok seyrektir. Bu evrede hastalık, yerleştiği organların (kemikler, eklemler, sinir sistemi, damarlar, vb.) işlevini bozar, felçlere, kalp hastalıklarına neden olur.

Eskiden büyük salgınlara yol açan frengi günümüzde özellikle erken anlaşılırsa kolayca tedavi edilebilmektedir. Penisiline ek olarak bizmut tuzları da kullanılmaktadır.

1990’da Türkiye’de 12.000’in üstünde kayıtlı frengili hasta tedavi görüyordu.Sağlık Kitabı Google News

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı