Gebelik Hesaplama Yapın (Otomatik)

Gebelik Hesaplama Yapın (Otomatik)

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Aşağıdaki programımızı kullanarak son adet tarihinizin ilk gününü girerek kolayca gebelik hesaplama yapabilir, kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenebilir. Hafta hafta gebelik sayfamızdan hamilelik haftanız hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Gebelik Hesaplamak İçin Tıklayın: https://www.saglikkitabi.org/hesaplama/

Hafta hafta gebelik sayfamıza ulaşarak gebelik haftanız hakkında detayları öğrenebilirsiniz.

Gebelik Hesaplama (Otomatik)
Gebelik Hesaplama (Otomatik)

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik konusu çok geniş ve merak edilen bir konudur. 9 ay 10 günlük olan bu sürecin başından itibaren bir çok konu anne olmak isteyenler ve anne adayları tarafından merak edilmektedir. Bunların en başında gebelik haftası hesaplama konusu gelmektedir. Kaç aylık hamileyim gibi sorular kadınlar tarafından oldukça merak edilen ve heyecan duyduran konular olmaktadır.

Gebelik haftası hesaplama işlemi yaparken dikkat etmek gereken tek bir konu bulunmaktadır. Görülen son adet tarihinin ilk gününü bilmek yeterlidir. Kadının gördüğü son adet tarihinin ilk günü gebeliğin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Sizde yukarıdaki hesaplayıcı ile son adetinizin ilk gününü girerek gebeliğinizin hesaplama işlemini yapabilirsiniz. Bazı kadınlarda yumurtlama geç yada erken olabilir kesin bir gebelik haftası hesabı için bir kadın doğum uzmanı ultrason muayenesi ile gebelik haftanızı size kesin olarak söyleyebilir.

Gebelikten şüphelenen kadınların ilk akıllarına gelen adet kanamalarında olan gecikmedir. Bunun ardından isterlerse eczanelerden kolayca ulaşabilecekleri idrarda gebelik testlerinden alarak kendi başlarına test yapabilirler. Bu testler doğruluk oranları yüksek seviyelerde olsa da garanti bir sonuç olmamaktadır. Kesin bir sonuç için bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız size kesin bir sonuç sağlayacaktır. Çıkan sonuç pozitifse bir kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirmeye alınıp ilk muayeneniz yapılır ve çeşitli yönlerden değerlendirmeler yapılır ve ardından gebelik haftası hesaplama kesin olarak yapılarak bir gebelik takip çizelgesi düzenlenir.

Gebelikte yapılan Muayeneler ve Testler

Tebrik ederiz artık bir anne adayı olduğunuza göre yaklaşık 40 haftalık bir yolculuğa çıkmış bulunmaktasınız. İlk muayenede kan uyuşmazlığı testi, tam kan testi, idrar, şeker hastalığı, tansiyon gibi gebeliği etkileyecek bir çok yönden doktorunuz değerlendirme yaparak bir gebelik takip çizelgesi yaparak haftalık takip altına alacaktır.

İkili Tarama Testi

Bu test gebeliğin 11-14 haftaları arasında yapılmakta olup bebeğin ense kalınlığının da ölçüldüğü bir testtir. Hem bebeğin hem de anne sağlığı açısından önem taşıyan bir test olmaktadır.

Üçlü ve Dörtlü Tarama Testleri

Gebeliğin 16-20 haftaların da  üçlü yada dörtlü test yapılmaktadır. Bu testler sonucu şayet risk tablosu oluşturacak şekilde çıkarsa tanıyı kesinleştirmek adına amniyosentez yapılmakmaktadır.

24-28 Haftalar Arasında Yapılan Testler

Gebeliğin bu dönemlerinde anne adayları gebelik şekeri yönünden değerlendirmeye alınmaktadırlar halk arasında şekerli su testi olarak bilinir.

Gebelik testlerinizi kesinlikle aksatmamalı ayrıca doktor kontrollerinizi de düzenli biçimde yaptırmalısınız. Gebelik hesaplama ve gebelik ile ilgili aklınıza gelecek her türlü sorunun cevabı diğer sitemiz olan gebelikse.com da bulunmaktadır. Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileği ile.

Hangi Haftalar Hangi Aya Denk Gelmekte

4-5 haftalık gebelik 1 aylık olur

8-9 haftalık gebelik 2. Ayın sonu olduğunu gösterir yani 2. Ay bitmiş anlamı taşır

12-13 hafta sonunda 3. Ay bitmiş anlamına gelir

16-17 hafta sonunda erdiğinde 4. Ay bitmiş anlamına gelir

20-21 hafta sonunda erdiğinde 5. Ay bittiği anlamına gelir

24-25 hafta sonunda erdiğinde 6. Ay bittiği  anlamına gelir

28-29 hafta sonunda erdiğinde 7. Ay bittiği  anlamına gelir

32-33 hafta sonunda erdiğinde 8. Ay bitmiş  anlamına gelir

gebeliğin 36. haftası bittiğinde 9 ay bitmiş ve son aya girilmiş demektir. Doğum 9 ay değil de 10 ay gibi bir durum varmış gibi.

hafta bittiğinde 9 ay 10 gün olarak tanımlanan yani 280 gün tamamlanmış olur bu nedenden dolayı 40 haftaya denk gelir ve gebelik bitiş olur. Sizde gebelik hesaplama işleminizi bu sayfamızdan rahatlıkla yapabilirsiniz.Sağlık Kitabı Google News

“Gebelik Hesaplama Yapın (Otomatik)” için 6 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.