Hamilelik

Gebelik Nedir – Gebelik Ne demek

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram


Gebelik Nedir

GEBELİK kadınların, döllendikten sonra çocuk doğuncaya kadar bulunduğu durum ve geçirdiği dönem. Gebeliğin ilk belirtileri kadının adetten kesilmesi, bazı hafif rahatsızlıklar (bulantı, tükürük artışı, sinirlilik, sık idrara çıkma) ve göğüslerinin irileşmesidir. Muayene sonucunda dölyatağının da büyük, yumuşak, yumrulu ve kasılgan olduğu görülür.

Dördüncü ya da beşinci aydan başlayarak dölütün yürek atışları ve kımıltıları ortaya çıkar. Cinsel hormonların oranı gebelik sırasında artar. Bu hormonlar (östrojen, progesteron) önce sarı cisim, sonra etene tarafından sağlanır. Gebe kadınların zaman zaman kontrol edilmesi ve bu kontrollerde tansiyona bakılması, idrarda albümin araştırılması, ağırlığın denetlenmesi (ortalama ayda 1 kg. alınmalı) ve karındaki büyümenin ölçülmesi gerekir. Bu arada kan grubunun belirlenmesi, gerekirse frengi tepkimesine bakılması da yararlıdır. Eğer kadının kanında Rhesus negatifse, ayrıca aglütinin ortaya çıkıp çıkmadığı da araştırılmalıdır. Normal gebelik sUresi doğumla sona ermek üzere 270-280 gündür.Sağlık Kitabı Google News

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı