Gebelik Sonrası Karın Sarkması Nasıl Önlenir?

Gebelik Sonrası Karın Sarkması Nasıl Önlenir?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Gebelik Sonrası Karın Sarkması Nasıl Önlenir; Gebelik her kadında fiziki görüntü açıdan kaygı oluşturur. Gebelik boyunca alınan basen ve bel çevresindeki kilolar, çoğu durumda verilebilmekte, oysa ki karın bölgesinde yaklaşık 9 ay boyunca yaşanan gerginlik doğum sonrası yerini pörsümelere ve sarkmalara bırakabilmektedir. Doğum sayısı arttıkça da bu estetik deformasyon daha da artabilmektedir.

Uzmanlar, karın bölgesindeki sarkmaların bireyin biraz çaba sarf etmesi ile engellenebileceğini belirtiyor. Bu konuda aileden gelme özelliğinizin olup olmaması da önemli rol oynuyor.

Gebelik Sonrası Karın Sarkması Nedenleri

  • Yaş
  • Daha önce kilolu olup olmadığı
  • Gebelik süresince ne kadar kilo aldığı
  • Bebeğin doğum süresi
  • Anne adayının gebelikte hangi tür gıdalar ile beslendiği
  • Gebelik sonrası beslenme şekli
  • Kalıtım

Karın Sarkması İçin Ne Yapılır?

Gebelik Sonrası Karın Sarkması Nasıl Önlenir?
Gebelik Sonrası Karın Sarkması Nasıl Önlenir?

Karın sarkmaları ile mücadele de ihtiyacınız olan şey, kararlı olmanız ve zamandır. Aslına bakarsanız, sarkmaları önlemek gebe kalmaya karar verdikten sonra başlar ve gebelik sonrasına kadar devam eder.  Aşağıdaki maddeleri yerine getirin.

MADDE1. GEBE KALMADAN ÖNCE UYGUN KİLODA OLUN

Gebe kalmaya karar vermeden en uygun kiloda olmanız gerekir. Fazla kiloda gebeliğe başlamanız, sarkmalarınız oranını artırır ve mücadeleyi zorlaştırır. Bu nedenle boyunuza göre uygun kilonuzun ne olduğunu öğrenin.

Gebelik boyunca da 11,5- 16 kilo arasında kilo almanızın uygun olduğunu unutmayın. Fazla kilo almanız hem siz hem de bebeğiniz için risk oluşturabilir.

MADDE 2. UYGUN GIDA SEÇİMİ ÖNEMLİ

Gebelik süresince beslenme önemlidir. Çoğu kimse ve özellikle de kaynanalar yada gebenin annesi gebelikte bebeğin az gelişeceği endişesi ile gebenin sürekli yemesinde ısrar ederler.

Bu, yanlıştır. Önemli nokta çok yemek değil, bebek ve annelerin gerekli olan besin, mineral ve vitamin bakımından zengin beslenmesidir. Gıda olarak ayırım yapmamalı ve düzenli tüketim yapmalısınız. Özellikle de sıvı gıda alımına dikkat etmelisiniz.

MADDE 3. FİZİKSEL AKTİVİTE

Uzmanlar, gebelikte de olsa egzersiz yapılmasını öneriyor. Egzersiz yapımında gebelik için uygun hareketlerin seçimi, annenin zorlanmadan yapabileceği hareketler önemlidir.

Gebelik sonrasında da karın sarkmalarının önüne geçmenin en önemli maddesi egzersizdir. Çoğu kimse, sadece mekik hareketinin karın sıkılaşması için yeterli olduğunu düşünür. Bu, yanlıştır. Egzersizler tüm vücut performansını kapsayacak şekilde olmalı ve yapılmalıdır. Örneğin günlük istediğiniz kadar mekik, yürüyüş, yanı sıra koşu, yapabiliyorsanız yüzme uygulanabilir. Kısacası tüm vücudu forma sokmalısınız. Unutmamanız gereken bir şey daha var ki, bu a egzersiz sonrası doğru beslenmeye dikkat etmenizdir.

Gebelikte yapacağınız egzersizlere dördüncü aydan itibaren başlayabilirsiniz. Sezeryan doğum sonrası ise karın egzersizleri yapacaksanız 2 haftadan önce başlamamanız önerilir.

MADDE 4. SIVI ALIMINA DİKKAT

Hayatın her döneminde yeterli sıvı alınmalıdır. Özellikle gebelik gibi hassas bir dönemde bu oran daha da artırılmalıdır. Sıvılar, deride nemi artırır.

MADDE 5. KREMLER

Piyasada satılan birçok ürün, masaj yöntemi sarkmalar ile mücadelede yararlı olmaktadır.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News

“Gebelik Sonrası Karın Sarkması Nasıl Önlenir?” için 10 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.