Göbek Bağı Ne Zaman Düşer?

Göbek Bağı (Kök Hücre) Göbek Bağını Korumak, Bebek Göbek Bakımı

Göbek Bağı Ne Zaman Düşer?

Göbek Bağı Ne Zaman Düşer? Göbek Bağı ( Kök Hücre ) Bebeğin doğumu ne kadar mucizevi bir durum ise annesiyle birlikte yaşama göbek kordonuyla birlikte dünyaya gözlerini açması çok güzel bir varoluştur. Bildiğiniz üzere Rahim içerisinde 9 ay boyunca bebek gıdasıyla beslenen bu kök hücreler sonunda 5 cm ulaştığında göbek klembi ile bağlanarak kesilirler. Geriye kalan 2.5 cm bebeğin vücuduna en yakın bir parçadır. Gerektiği şartlarda uygun bakıldığım durumlarda göbek kordonun düşmesi yaklaşık 12 -15 gün sürmektedir.

Göbek Bağı Ne Zaman Düşer?

Bebeklerde erken yada geç göbek düşmesi sorun yaratabilmektedir. bir hafta önce göbek düşerse göbekten kaynaklanan olası enfeksiyonlar ( yenidoğan tetanozu, sepsis ) meydana gelebilir. 15 günden sonra hala göbek bağı düşmemesi durumu oluşursa bebeğin göbeğinde yer ya çok temiz tutulduğu veya öldürücü tozlar kullanıldığının bir göstergesi olabilir.

Bebek Göbek Bakımı

Göbek Bağı Bakımı, Göbek Bağı Ne Zaman Düşer? Bebek Göbek Bakımı

Bebeğinizin altını değiştirdiğiniz zamanlarda, göbek bağında ve göbek deliğine yakın yerlerde birikmiş olabilecek nemli tortuları temizlemek için iyice silmeniz gerekmektedir. Bu işlemi yaparken en sağlıklı araç pamuk çubuğundan faydalanabilirsiniz. Bu alanları temizlerken bebeğinizin göbek düşmesi gibi kötü düşüncelere kapılmayın. Çünkü oralardaki kök hücre arasında herhangi bir sinir ucu yoktur.

Göbek ucunu havalandırmaya çalışın. Çünkü hava girmesi durumunda göbek bağı yarası çabuk iyileşecek ve kuruması için daha hızlı bir hale gelecektir.

Bebek bezlerinin göbek ucundaki göbek bağına temas etmesini engellemeye çalışın. Bebek Bezini göbek bağının tam altına doğru katlama işlemini yapabilirsiniz. Başka bir yöntem ise; tepesinde bir boşluk bulunan tek kullanımlık bebek bezlerini tercih edebilirsiniz.

Göbek kordonundaki kabuğun kendi kendine düşmesine izin vermelisiniz. Daha hızlı göbek bağının düşmesini sağlamak için oraya alkolle temizlemek önerilirdi. Fakat uzmanlara göre bunu yapmak yerine bebeğinizin sağlıklı bir şekilde göbek bağının düşmesini sağlamak için doğal olarak kurumasını beklemek en uygun yöntem olacaktır.
Çocuklar genellikle “dışa” veya “içe doğru” göbek şekilleri ile doğarlar.

Fakat bazı ebeveynler, göbek bağı bölgesini değiştirmek için göbek ucuna madeni para koyarlar. Bu yapılan son derece tehlikeli ve hiç bir şekilde işe yaramayan bir algıdır. Bu şekilde uygulanan durumlarda bebeğinizin göbek ucuna zarar vermiş olursunuz.

Yenidoğan bebeğiniz hala göbek bağını düşürmemiş iken, o bölgeyi suya daldırmak yanlış bir olaydır. Islanan göbeğin kuruması ve düşmesi gecikebilir. Bunun yerine hafif bir sünger yardımıyla orasını banyo yaptırmak ve temizlemek iyi olacaktır. Bunun dışında göbek bağı düştükten sonra bebeğinizi küvet içerisinde yada lavaboda rahatlıkla yıkayabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurmalıyız?

  1. Sarı şeklinde bir irin akıtıyor ise , aynı zamanda kötü kokular veya göbek kökünde kızarıklık ve şişmeler meydana geliyorsa enfeksiyon kapmış demektir. Hemen doktorunuzla irtibata geçiniz.
  2. Arada sırada göbek deliğinden küçük miktarda kana oluşabilir. Bu kanamalar normaldir. Bu kanamaları gördüğünüzde biraz basınçla orasını tampon görevi yapmaya çalışın. Kanama beş bilemediğiniz yedi dakika sonra düşmezse veya azalmazsa sağlık uzmanlarını arayınız.
  3. Göbek ucundaki kordon düştükten sonra düştüğü yerde irin akıtabilecek kırmızımsı, nemli bir şişkinlik göreceksiniz. Buna göbek bağı ” granülomu” adı verilir. Bunun ilacını doktorunuza başvurarak alabilirsiniz.
  4. Her şey yolunda giderse göbek kordonu birkaç hafta içinde kuruyarak düşme gerçekleşmiş olacaktır.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı Facebook

Yorumları Gör (78)