Hastalıklar

Gripten korunma yolları

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Gripten korunma yolları

Gribin yayılmasını aşı yoluyla önlemek için çabalar harcanmıştır. Grip virüsünü yumurtalar içinde çok miktarda çoğaltmak mümkündür. Eğer çoğaltılan virüs kimyasal formalinle öldürülürse, hastalık belirtileri meydana getirme yeteneğini kaybeder; fakat bağışıklık cisimlerinin oluşmasını destekleyici yeteneğini korur. Virüsün hemagtütinin kesimine karşı olan bağışıklık cisimleri, görünüşte en önemli bağışıklık cisimleridir. Yapılan araştırmalar, öldürülmüş aşıların, bir salgın sırasında aşılanmış kimselerden üçte iki kadarını hastalıktan koruduğunu ortaya koymuştur. Hücresel bağışıklık yani hücrelerin bağışıklık cisimlerinin etkisi olmaksızın hastalığa karşı direnmeleri de, hastalığı sınırlandırıcı bir etken olabilir.

Gripten korunma yolları

Son zamanlardaki canlı aşılarla umut verici sonuçlar elde edilmiştir. Bunlar, bir grip virüsünün vücuda girme yeteneğini veya bağışıklık cisimlerinin oluşmasına yol açma yeteneğini yok etmeden, bu virüsün tehlikeliliğini (belirtilere yol açma yeteniğini) ortadan kaldırarak hazırlanır. Çok büyük miktarlarda hazırlanabilen bu tür aşılar, geniş çapta aşılamaya elverişlidir. Virüslerin tehlikesini azaltmak veya hafifletmek için birçok teknik vardır; ancak bunların hiç birinin her zaman tam anlamıyla etkili olduğu ileri sürülemez. Yakın sayılabilecek bir geçmişte grip virüsünün birleşme yeteneği üstüne bir deney yapılmıştır; yani hem ana, hem babadan gelen özellikleri taşıyan yeni kuşakların doğmasını sağlamak için, iki grip virüsü aynı kültür ortamında bir arada yetiştirilmiştir. Kuramsal olarak, grip virüslerin bu yollardan üretmek mümkündür. Ama bu konuda giderilmesi gereken .daha birçok eksikler vardır.

Virüs hastalıklarıyla savaşmak amacıyla ilâçlar hazırlanması yolunda fazla bir başarı elde edilememiştir. Bu alandaki en büyük güçlük, virüsleri öldüren veya gelişmelerini önleyen, fakat virüslerin temas halinde bulundukları hücrelere zarar vermeyen bir madde bulabilmektir. Virüse zarar veren dozun, hücreye de zarar vermesi halinde ilâcın kullanılması tehlikelidir.

Doktorlar özellikle gribin yan etkilerini önlemek için yaşlı, ya da başka bir hastalığın ardından gribe tutulmuş kimselere antibiyotik verirler. Ancak antibiyotikler gribi tedavi edici ilâçlar değildir. Sadece^ hastanın vücudunda grip nedeniyle ortaya çıkabilecek ve tehlikeli sonuçlara yol açabilecek önemli yan etkilerin önlenmesinde ya da giderilmesinde etkili olurlar. Antibiyotiklerin bu sınırlı yararının yanı sıra, grip konusunda, hastalığı etkili bir biçimde tedavi edebilecek bir ilâç henüz bulunmuş değildir. Bununla birlikte bu konuda yapılan araştırmaların oldukça yakın bir gelecekte olumlu bir sonuca ulaşmaları mümkündür.Sağlık Kitabı Google News

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı