Diyet ve Beslenme

Günlük Kalori İhtiyacının Hesaplanması

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Sağlıklı beslenme ve kilo vermenin yanı sıra ideal kilonun korunması için günlük kalori ihtiyacının hesaplanması önemli bir konudur. Kalori ihtiyacının iyi hesaplanarak beslenme programı uygulayan insanlar hem sağlıklı beslenir ve hem de ideal kilolarını koruyarak kilo problemi yaşamazlar. Kalori ihtiyacı nedir? Üç ana grupta incelenen kalori ihtiyacı, özellikle diyet yapanlar ve ideal kilolarını korumak isteyenler tarafından dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir.

Kalori İhtiyacı Çeşitleri

Üç ana bölümden oluşan kalori ihtiyacının birincisi, insanın uyurken, dinlenirken veya otururken yani hiç enerji harcamaksızın vücudun harcadığı kalori miktarı olup bazal metabolizma olarak adlandırılır. Bazal metabolizma hızı insanın günlük harcadığı kalorinin yüzde 60 veya 80 kadarını kapsar. İkincisi insanların gün içerisinde vücut hareketleri yaparak uyguladıkları egzersizler sayesinde harcadıkları kalori miktarından oluşur. Üçüncüsü ise yapılan diyet sırasında alınan besinlerin sindirilmesi neticesinde yani diyet uygulaması sırasında alınan besinlerin sindirilmesi sırasında harcanan enerjidir. Buradan da anlaşılacağı üzere bazal metabolizmanın hızı diyet programı uygulanırken ne kadar kilo verileceğini belirleyen faktörlerin en önemlisidir. İnsanların yaşları, genetik yapıları, vücut ağırlıkları, yaptıkları spor ve egzersiz hareketleri, cinsiyetleri ve vücut ısıları bazal metabolizma hızını etkileyen en önemli faktörlerdir.

Bazal metabolizma hızı insanın vücudundaki maddelerin birbirine dönüşmesi gibi biyolojik olayların tamamını kapsamaktadır. Örneğin ağızdan alınan ve tüketilen şeker tanesinin karaciğerde yağa dönüşmesi sonucunda cilt altında bulunan yağ deposunda saklanmasıdır. Kişinin fiziksel aktiviteleri ile egzersiz gibi sportif hareketlerini artırmaları neticesinde metabolizma hızları ile günlük kalori ihtiyaçlarını da artırabilmeleri mümkündür. Kişiden kişiye değişen günlük kalori ihtiyacının hesaplanması yine insanın yaş, vücut ağırlığı, cinsiyeti gibi faktörleri önemlidir. Kalori tahmini Harris-Benedict prensibi ile tahmin edilmektedir. Bu prensibin önemli olan faktörleri insanın yaş, kilo ve boyu ile hesaplanan bazal metabolizma hızına ilave olarak gün boyunca harcadığı enerjiye eşdeğer olarak aldığı besinlerdir.

Bazal metabolizma nasıl hesaplanır?

Bazal metabolizmanın hesaplama formülü kadınlar için şöyledir; 65+9,6X (kadının kg cinsinden ağırlığı)+1,8X ( kadının cm türünden boyu)-4,7X ( kadının yaşı) şeklindedir. Erkekler için bazal metabolizma hesabı ise; 66+13,7X ( erkeğin kg cinsinden ağırlığı )+5X ( erkeğin boyu cm cinsinden )-6,8X ( erkeğin yaşı ) şeklinde hesaplanmaktadır. Bu formüllere göre insanın boyu, yaşı ve kilosu doğru yerleştirilerek ulaşılan sonuca göre metabolik hızı öğrenilir ve uygulanacak diyet programında ne kadar enerji harcanması gerektiği tespit edilir. Bazal metabolizmanın hızının yüksek olması kilo verilmesinde en önemli faktördür. Çünkü günlük kalori harcanmasının en büyük bölümünü bazal metabolizma hızı belirler.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. test
  2. Gerçekten Günlük Kalori İhtiyacının Hesaplanması çok önemli bir konu. Yazınız bu konu hakkında çok bilgilendirici olmuş. Tüm detaylar var. Teşekkürler.

  3. selam arkadaşlar bu web sitesi inanılmaz hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı