Genel Sağlık

Hafızayı Geliştiren Beyin Egzersizleri

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Beyninizi geliştirmek ve eğitmek için yapabileceğiniz en iyi yöntemlerden birisi de beyin egzersizleridir. Beyninize yeni deneyimler kazandırmak sinir hücrelerinin hafızaya yardımcı olan doğal beyin hormonları üretmesini sağlar.

Hafızayı Geliştiren Beyin Egzersizleri

Birazdan sizlere önereceğimiz beyin egzersizlerini deneyerek beyninizin geliştiğini hissedeceksiniz. Öte yandan hafıza geliştirme teknikleri hakkında her daim bilgi sahibi olmayı unutmayın.

  1. Hesap Makinesi Kullanmayın

Bir şeyi hesaplamak zorunda olduğunuzda hesap makinesi kullanmak yerine kafanızdan yapın. Beyin aktivitesini canlandıran bu işlem sayesinde hafızanızı da geliştirebilirsiniz. Beyin sağlığını korumak için de kolay bir yöntemdir.

  1. İşlerinizi Ters Şekilde Yapın

Beyninizi geliştirmek için gündelik olarak yaptığınız işlerinizi ters şekilde yapmaya çalışın. Baskın olmayan elinizi kullanın, giyinirken farklı sırada giyinin vs. Örnek vermek gerekirse dişlerinizi hep sağ elinizle fırçalıyorsanız bu sefer sol elinizi kullanarak fırçalamayı deneyin.

  1. Uyku Egzersizleri Yapın

Uyku, beyin fonksiyonlarının gelişmesinde büyük rol oynar. Bu yüzden beynin gelişmesini istiyorsanız iyi bir uyku uyumanız şarttır. Konforlu hissettiğiniz bir pozisyonda uzanın, gözlerinizi kapatın, dikkatinizi nefesinize verin. Sadece soluk alıp verişinize odaklanın ve bu şekilde uyumaya çalışın.

  1. Yeni Bir Masa Oyunu Öğrenin

Daha önce hiç oynamadığınız bir masa oyununu öğrenin ve oynamaya çalışın. Beyin gücünü artırmak için basit ve eğlenceli bir yol arıyorsanız yeni bir masa oyunu oynayabilirsiniz. Yeni kurallar öğrenmek, oyunun oynanış mantığını anlamaya çalışmak hem düşüncelerinizi canlandırmaya hem de el göz koordinasyonunuzun artmasına yardımcıdır.

  1. Farklı Renkleri Adlandırın

Beyni geliştirmenin en etkili yollarından birisi de bu basit renk oyununu denemek olacaktır. Farklı renklere başka renk isimler yazarak odaklanmanızı ve beyninizi geliştirebilirsiniz. İlk olarak mavi rengin üzerine yeşil yazın. Tüm renkleri karıştırdıktan sonra kelimenin yazıldığı rengi yüksek sesle söylemeye çalışın. Bu işlem beyninizin renge bakmaktan ziyade kelimeyi okumak için savaştığından zor olacak ve beyninizi çalıştıracaktır.

  1. Yeni Bir Spor Dalına Yönelin

Golf, basketbol, tenis, badminton gibi zihni ve vücudu birleştiren spor dalına yönelerek hem vücudunuzu hem de beyninizi geliştirin. Sizlere önermiş olduğumuz oyunlar sayesinde kısa sürede beyninizi geliştirebileceksiniz.

  1. Hiç Yemediğiniz Gıdaları Tüketin

Kokuların beynin duygusal merkezine doğrudan bir bağlantısı vardır. Bu yüzden yeni kokular beklenmedik duygular uyandırır. Size yabancı olan, daha önce yemeklerini hiç denemediğiniz bir ülkenin mutfağına yönelin. İsterseniz yemeklerinizi kendiniz yapın isterseniz de dışarıdan söyleyin. Öte yandan her daim hafızayı güçlendiren besinler tüketmeyi ihmal etmeyin.

  1. Beyin Egzersizini Konu Alan Kitapları Okuyun

Beyin egzersizi ile ilgili yazılmış kitapları okuyarak beyninizi geliştirebilirsiniz. Lawrence C. Katz ve Manning Rubin’in “Keep  Your Brain Alive” adlı kitabını edinerek hafıza kaybını önleyebilir, kendi tercihinize uygun olan birçok farklı beyin egzersizini deneyebilirsiniz.

  1. Müzik Aleti Çalmayı Öğrenin

Beyni geliştirmenin en iyi yolu yeni şeyler öğrenmektir. Bir müzik aleti çalmayı öğrenmek yaşlanan beyin işlevini güçlü tutmaktadır. Eğer sesinizi beğenmiyorsanız sadece nefesinizle çalabileceğiniz müzik aletlerine yönelin. Kaç yaşınıza gelirseniz gelin öğrenmekten asla vazgeçmeyin. Hiçbir şey için geç olmadığını unutmayın.

  1. Yabancı Dil Öğrenin

İnsanın yeni bir dil öğrenmesi beynin ciddi şekilde zorlanmasına neden olur. Zengin bir kelime haznesine sahip olmak beynin bilişsel gerileme riskini azaltır. İki veya üç dil bilen bireylerin Alzheimer olma olasılığı tek dil bilenlere göre daha düşüktür. Bu yüzden mutlaka yeni dil öğrenmeye çalışılmalı, bilmediğiniz kelimelerin anlamlarına bakılmalıdır. Yabancı dil öğrenmenin en kolay yolu hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.Sağlık Kitabı Google News

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı