Genel Sağlık

Hipertansiyon Hastalığı Nedir Belirtileri?

Hipertansiyon Hastalığı, Hipertansiyonun Nedenleri?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Hipertansiyon hastalığı nedir; Hepimizin anlayacağı şekilde açıklamaya çalışırsak, hipertansiyon kan basıncı demektir, vücudumuzun en ufak hücrelerine kadar kanımızın ulaşabilmesi, kanın basıncı ile mümkündür. Yetişkin bir insanın dinlenirken kan basıncının 120/80 mmHg.(milimetre civa) arasında olması normal kabul edilir, bunun üzerine çıkan kan basıncı oranı hastalık riski anlamına gelmektedir.

Hipertansiyon Hastalığı Nedir?

Atardamarlar yolu ile kanın bütün vücuda yayılması gereklidir, bu esnada olan herhangi bir tetikleme sonucu kan basıncı artarsa bu hastalık olarak adlandırılır. Kan, basınç yolu ile kan damarlarının duvarlarına basınç yapar, bu da damarların tahrip olması demektir, basınç ne kadar yüksek olursa, hastanın kalbi de o kadar hızlı atar. Bu da organların zarar görmesine ve hastalığın ilerlemesine neden olur.

Hipertansiyon Nedir Belirtileri?

Hipertansiyon Hastalığı Nedir? Hipertansiyon Nedir Belirtileri?
Hipertansiyon Hastalığı Nedir? Hipertansiyon Nedir Belirtileri?

Hipertansiyonun en bilinen belirtisi, baş dönmeleridir, daha sonra sırası ile, baş dönmelerini takip eden mide bulantıları, düzensiz kalp atışlarının görülmesi, görmede yaşanan sıkıntılar, şiddetli baş ağrıları, nefes almada yaşanan problemler, göğüs ağrıları, yorgunluk ve halsizlik olarak belirlenmektedir. Sebepleri tam olarak bilinmese de, diyabet, sigara tüketimi, stres, hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, aşırı veya normalden fazla tuz tüketimi, hipertansiyon için zemin hazırlayan etkenlerdir. Bunun yanında, genetik yatkınlık da hipertansiyonun sebeplerindendir, bazı ilaçların kullanılması da bu hastalığın tetikleyicisi durumundadır. Bir çok kişi, hipertansiyon hastası olduğunu bile bilmeden yıllarca bu hastalık ile birlikte yaşamını sürdürebilmektedir.

Hipertansiyon Tedavisi Nelerdir?

Tedavi edilmediği durumlarda hipertansiyon, kalp krizi ve felç de dahil pek çok hastalığa sebep olabilmektedir. Başlıca tedavi yöntemleri arasında, en önemlisi, hayat şeklini değiştirerek, sağlıklı yaşam için gereken önlemleri almaktır. Kilo vermek, egzersiz yaparak hareketlilik sağlamak, sigaradan uzak bir yaşam sürmek, tuz tüketimini azaltmak veya tamamen yok etmek, eğer alınıyorsa, alkol tüketiminden vazgeçmek en önce akla gelen tedavi yöntemleri arasındadır. Doktor kontrolünde alınacak devamlı ilaçlar sayesinde bu hastalık minimalize edilebilir ve sağlıklı olarak hayata tutunmanın adımları atılmış olur. Beynin yaşlanmasında da önemli rol oynayan hipertansiyon hastalığından kurtulmak belki sizi zorlayabilir ama, alacağınız ilaçları düzenli kullanmak, yaşam kalitenizi arttıracaktır.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı