Genel Sağlık

Hücre Nedir

Sağlık Kitabı Google News

Hücre Nedir; çok küçük canlılar olup, bütün bitki ve hayvanların yapısını oluşturur. En yalın canlılar bir hücrelidir. Bunlar, bölünerek çoğalırlar. Yüksek canlılar ise milyonlarca hücreden oluşur. Onlarda bölünerek çoğalan hücreler, büyümeyi sağlar, ya da ölenlerin yerini doldurur.

Her hücre, plazma veya protoplazma (sulu yumurta akı) ile çekirdekten oluşur Bitki hücreleri, sellülozdan oluşan katı bir madde İle sarılmıştır. Hayvan hücrelerinin çoğunun ince bir derisi bulunur. Hücrenin bölünmesi çok kez çekirdeğin bölünmesiyle başlar, Hücre ortasından boğulur. Aynı büyüklükte iki kardeş hücreye ayrılır.

Bütün hücrelerin yapılan birbirine benzer: bununla birlikte görevleri çok değişiktir. Bunlar gruplaşarak, sözgelimi insanda ve hayvanlarda deriyi, beyni, iç organlardan herhangi birini, bitkilerde kökleri, yaprakları, dalları vp meyveleri meydana getirirler.

 Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. test
  2. Selamın aleyküm sayfanız vallaha billaha hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı