Şifalı Bitkiler

Hurma Nelere İyi Gelir?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Mücizevi meyve Hurma Nelere İyi Gelir; meyve olarak çok yararlı bir gıdadır. Onda insan Bünyesi için gerekli herşey vardır. İnsan yalnız hurma yiyerek yaşamını devam ettirebilir. Ama başka birşeyle bu mümkün olmaz. İşte hurmanın bilinen bazı özellikleri; HADİS: Rasulullah (s.a.v)  ” Müminin sahurunun hurma ile olması, ne güzeldir ”  ve ” Oruçlu hurma ile iftar etsin.

Hurmanın Faydaları

Çünkü hurma bereketlidir… hurmanın bereketli olması, şöyledir ki, onun ağacında (nahle) topluluk ve adalet vardır. İnsanın yaradılışıda böyledir. Çünkü bu ağaç, Adem (a.s) artan çamurdan yaratılmıştır. Nahlenin meyvesi yenince insanın parçası, dokusu olur. Onda bulunan herşey insanada geçer. ”  buyurmuşlardır.

Hurma Nelere İyi Gelir?

Hurma
Hurma
 • Baş (zihin , dimağ, beyin):  Beynimizin fosforo ihtihacı vardır. Buda hurmada bol miktarda bulunmaktadır. Beyin ve fikir işçileri çoğu zaman yorgunluk hisseder. Bu durum hurma ile geçer.
 • Sinir Sistemi: Hurmanın en etkili olduğu diğer bir sahada sinir sistemimizdir. Müthiş dinlendirici bir özelliği vardır. Hurmada B1 – B2 vitaminleri vardır. Bunlar zihin ve sinir sitemini dinlendirici özelliğe sahiptirler.
 • Gözler: Hurma gözleri kuvvetlendirir ve parlatır.  Hurma A vitamini ihtiva ettiğinden Hurma yiyenlerde özellikle gece körlüğü ve diğer göz zafiyetleri olmaz. Çok yendiği takdirde herşeyin  çoğunun zararlı olduğu gibi Hurma da  zarar verebilir.
 • Kulak : Hurma ihtiyarlıktan mütevellit kulak uğultusu duyma zafiyeti gibi kulak rahatsızlıklarında da faydalıdır.
 • Göğüs: En iyi göğüs ilacı Hurmadır.  Hurma balgama ve nefes borusuna, öksürüğe iyi gelir.
 • Kan Damarları: Hurma kan damarlarını yumşatır. Günğmüzde damar sertliği denen şeyi engeller. Ayrıca kanı yemizler ve tansiyonu düzenler.
 • Kolesterol: Araplarda kolesterol görülmez. Çünkü Hurma kolesterole geçit vermez.
 • Bel Ağrıları: Hurma bel ağrılarına iyigelir, bel ağrısını hafifletir.
 • Böbrek ve Mesane: Hurma Böbreklerin yıkanmasına yardım eder. Böbreklerin çalışmasını kuvvetlendirir. Mesane ve böbrek iltihabına şifa verir. Hurmanın suyu böbrek taşlarınıda yok eder. 6-7 Hurma parçalanarak  bir bardak suya konur birkaç saat sonra süzülür ısıtılarak günde  2 defa içilir. Bu 15 gün yapılırsa  böbrek taşlarını yok eder.
 • Karaciğer: Hurma çam fıstığı ile yenilirse karaçiğeri temizler ve kuvvetlendirir. aynı zamanda safra taşınıda yok eder.
 • Mide ve Bağırsaklar: Kişi ishal olduğu veya kustuğu zaman vücut çok su, tuz, potasyum, sodyum ve glikoz kaybeder. Hurmada ise bu unsurlar bol miktarda bulunur. Böye durumlarda Hurma suyu hazırlanır, ondan kafi miktar alınarak kaybedilen mineraller ve güç telefi edilmiş olunur. Hurma imsak halinde de bağırsaklara yardımcı olur. Bağırsak tarafından kolay emilmesi cihetiyle bağırsakların çalışmasını sağlar ve dolayısıyla imsak halini giderir. Karında bulunan asalaklar içinde Hurma faydalıdır.
 • Basur: Hurmayı yemeye devam etmek yani sürekli yemek basuru engeller. Basuru olanlarda da şiddetinin hafiflemesine sebep olur.
 • Kanser: Hurmayı devamlı yemek kansere yakalanmamanın en önemli sebeplerindendir. Hurma magnezyum ihtiva ettiğinden  kansere manidir. Devam hurma yiyen Araplarda kanser vakası pek görülmez.
 • Emzirme: Çoçuklu kadınların sütünün çoğalması için Hurma yenmelidir. Hurma süt hormanlarını harekete geçirir ve sütün çoğalmasın sağlar.
 • Yaramaz Çocuklar İçin Hurma: İnanır mısınız bilmem ? Çok hareketli, afacan çocuklarda da Hurmanın faydalı olduğu söyleniyor. Hurmada sinirleri sakinleştirici bir özellik var.  Bunun için çok hareketli ve  afacan çocuklara  sabah aç karnına bir iki Hurma yedirmek faydalı olacaktır.  Denemekle bir zararınız olmaz.    

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı