Genel Sağlık

İdrar Yaparken Yanma Neden Olur?

İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Nedenleri Nelerdir? İdrar Yaparken Yanma Erkek

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

İdrar Yaparken Yanma; Son yıllarda her sene görülme sıklığı giderek artan idrar yolu enfeksiyonları kişinin sağlığına ve yaşamına etki edebilecek ciddi bir rahatsızlıktır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık meydana gelen enfeksiyon çeşididir. İdrar yolu enfeksiyonları kadınlara nazaran erkeklerde daha fazla görülmektedir. İdrar yolları, üst veya alt idrar yolları enfeksiyonları şeklinde iki farklı şekilde incelebilir. Bu yerlerde meydana gelmiş olan enfeksiyonlar birlikte görülebileceği gibi birbirinden bağımsız bir şekilde de oluşabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Nedenleri Nelerdir?

Normal şartlar altında vücudumuzda bulunan üriner yapı, herhangi bir rahatsızlığın oluşmasını engelleyecek bir özelliğe sahiptir. Mesaneyle birlikte üst idrar yolları vücuttan atılmak üzere hazırlanmış olan idrarın tekrardan böbreklere gönderilmesini engeller ve mikropların vücuttan çıkana kadar herhangi bir enfeksiyon yaratmasını önler. Vücudumuz tarafından her ne kadar koruyucu mekanizmalar bulunsa da bir şekilde bu savunma sistemleri mikroplar tarafından geçilmekte ve enfeksiyon oluşumuna neden olabilmektedir.

Vücudumuzda bulunan idrar aslında mikrop içermediğinden dolayı steril olarak kabul edilmektedir. Fakat idrar yollarında gelişebilecek herhangi bir enfeksiyon, dış idrar yollarından girebilecek bakteriler ve mikroplar tarafından oluşmaktadır. Sadece dış idrar yolunda gerçekleşen enfeksiyon tıp literatüründe üretit olarak adlandırılır. Vücuda giren mikroplar mesaneye ulaşıp, bu bölgede de enfeksiyona neden olabilir. Kadınlarda çok sık görülen sistit durumu mesane enfeksiyonundan dolayı ortaya çıkmaktadır. Vücutta oluşan herhangi bir enfeksiyon uzman hekim tarafından düzgün bir şekilde tedavi edilmediğinde enfeksiyonun böbreklere sıçrayabileceği unutulmamalıdır.

İdrar Yaparken Yanma Neden Olur?

İdrar Yaparken Yanma Neden Olur?
İdrar Yaparken Yanma Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonları bazen hiçbir belirti göstermeden tamamen iyileşebilse de, çoğunlukla temel belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu belirtiler; anlık idrar yapma ihtiyacının çıkması, kişinin idrarını yaparken yanma ve ağrı hissetmesidir. Mesane bölgesinde ve dış idrar yollarında oluşan ağrı, tuvalet ihtiyacının dışında da görülebilir. Bazı durumlarda kişi kendini çok yorgun ve bitkin idrar yolunda enfeksiyonhissedebilir. Genellikle idrar çok varmış hissi yaratsa da tuvalete gidildiğinde çıkan idrar az olabilir. İdrarda kan olduğunda idrarın rengi bulanık veya kırmızımsı görülebilir. Normal şartlarda vücut ısısının yükselmesi bu enfeksiyonda görülmez fakat kişinin ateşinin olması enfeksiyonun böbreğe sıçradığının bir göstergesi olabileceğinden ihmal edilmemelidir.

Çocuklarda oluşabilen idrar yolu enfeksiyonları ailenin gözünden kaçabilmekte veya başka hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Çocuk gün içerisinde mutsuzsa, iştahı çok fazla yoksa, bir anda vücut ısısı yükseldiyse ve tekrar düşmüyorsa, idrar kaçırma dönemini geçmiş olmasına rağmen zaman zaman idrar kaçırıyorsa kesinlikle bu durumlarda bir doktora başvurulup idrar yolu enfeksiyonunun olup olmadığı araştırılmalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonları Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genellikle bu hastalığın tedavisinde antibiyotiklerden faydalanılmaktadır. Uzman hekimin gerçekleştirdiği kontrollerin ardından kişide oluşmuş enfeksiyon türüne göre uygun antibiyotik kullanıldığı taktirde hastalık kısa süre içerisinde iyileşmeye başlar. Rahatsızlığın çok aşırı derecede geçirilmesi durumunda ise uzun süreli tedavi gerçekleşmesi için kişinin hastaneye yatması istenebilir. İdrar yolu enfeksiyonları herhangi bir hayati risk bulundurmasa da kişinin günlük yaşamını etkilememesi için tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. test
  2. selamun aleyküm bu web sitesi süper ötesi mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı