İskelet Nedir

İskelet Nedir

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

İskelet Nedir;  insanda ve bütün omurgalı hayvanlarda, vücudun yumuşak bölümlerine dayanak olan ve kimini koruyan kemik çatı. İnsan iskeleti, dişlerle birlikte 238 ayrı kemikten oluşmuştur.

Ergin insanın iskeletini oluşturan kemiklerden 22’si başta, 58’i gövdede, 126’sı kollarda ve bacaklardadır. Yaşlılarda, iki veya daha çok kemiğin kaynaşması dolayısıyla, toplam sayı daha az olabilir.

Omurga (belkemiği), birbiri üzerinde 33 omurdan oluşmuştur. Omurların ortaları deliktir. Birbiri üzerinde iken du delikler bir boru oluşturur ve içinde omurilik (murdar ilik) bulunur. Omurlar arasında kıkırdaklar yer alır. Kafatası omurgaya dayanır ve beyni korur. Omurganın iki yanma kaburga kemikleri bağlıdır. Kaburgalar, bir arada, göğüs kafesini oluştururlar, önde göğüs kemiğine bağlıdırlar. Ayrıca üstte köprücük ve kürek kemikleri vardır. Bunlar omuzlan meydana getirir; kol kemikleri de onlara bağlıdır.

Omurganın aşağı bölümünde leğen biçiminde bir kemik takımı yer almıştır. Bunlar, gövde içi organların desteğidir. Bacak kemikleri de onlara (kalça kemiklerine) bağlıdır. Kol ve bacak kemikleri arasında benzerlikler vardır. Kolun üst bölümündeki uzun kemiğe kolkemiği, bacağınkine uylukkemiği denir. Kolun altında önkolkemiği ile dirsekkemiği, bacağın alt bölümünde baldır ve kaval kemikleri vardır. Bilek kemiklerinden sonra, el ayak ve parmak kemikleri yer alır.Sağlık Kitabı Google News

“İskelet Nedir” için 2 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.