Psikoloji

İşlevsel psikozlar

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

İşlevsel psikozlar. Bu grubun en sık görülen hastalığı olan şizofreni, psikiyatri kliniklerine ilk kez başvuran hastaların yüzde 20-25’inde görülür. Belirtileri erken yaşlarda başlayıp, tedavisi de uzun yıllar gerektirdiğinden, yataklı tedavi kurumlarında bulu-nanlann yansından çoğu şizofreni hastasıdır. Farklı yoğunluktaki belirtilerin bir arada görüldüğü çeşitli duygu ve düşünce bozukluklarından kaynaklanan şizofreninin bütün türlerinde hasta, kendisini dış dünyadan bütünüyle soyutlar. Hastalık, içe dönüklük, huzursuzluk, hastalık hastalığı, kişiliksizleşme ve düşünceye dalma gibi belirtilerle başlar. Yavaş ya da ani olarak gelişen kişilik değişimini, tüm belirtilerin ortaya çıktığı psikoz bulguları izler. Zamanla yoğunluğu azalan belirtiler, sonuçta kaybolabilir. Çoğunlukla ilaçlar, elektrik akımı ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilen hastalar en çok, ayn bir ortama alınmaktan yarar görürler. Gündelik yaşam koşullarının dışında, kendini koruma altında hisseden şizofren, zihinsel karmaşa dönemlerini ve bunlann getirdiği rahatsızlıkları tek başına daha iyi çözebilir.

İşlevsel bozuklukların bir başka türü olarak kabul edilen afektif psikozlar arasında bulunan taşkmlık-çöküntü psikozu belli dönemlerle birbirini izleyen ruhsal çöküntü ve taşkınlık davranışlanyla tanınır. Psikotik depresyondaki hastada ise derin bir sıkıntı duygusu bulunur. Kendini değersiz bulan ve gitgide umutsuzlaşan hasta, yaşamını bir işkence olarak algılar. İntihara eğilim, bu gruptaki hastaların yüzde 75’inde görülür. Yanlış inanışlara dayalı mantıksal sistemlerin egemen olduğu paranoyada kişi, başka-lanna anlamsız gibi görünen kendi inançla-nna akla yatkın açıklamalar geliştirir. Çevresindeki insanlarla ilişki kurmada güçlük çeken paranoyak, alışılagelmiş tedavi yöntemlerine de yanıt vermez.Sağlık Kitabı Google News

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı