Şifalı Bitkiler

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Sağlık Kitabı Google News

Ispanağın faydaları, diyabetlilerde kan şekeri denetiminin iyileştirilmesi , kanser riskinin azaltılması, tansiyonun düşürülmesi, kemik sağlığının iyileştirilmesi, astım gelişme riskinin azaltılması ve daha fazlasıdır.

Ispanak, tarih süresince, özellikle Akdeniz, Orta Doğu ve cenup Doğu Asya mutfaklarından farklı kültürler tarafınca kullanılmıştır. Ucuz ve hazırlanması kolaydır, çünkü bir çok rejimle kolayca birleştirilebilir.

Ispanağın Faydaları; Kanserden Koruyor!

Ispanak ve öteki yeşil sebzeler, ızgarada üretilen yüksek sıcaklıktaki gıdalarda bulunan heterosiklik aminlerin kanserojen etkilerini engellemede etkili olduğu tespit edilen klorofili içerir .

Ispanak Astım önlemede yardımcı

Astım gelişme riskleri , belirli gıda maddelerini yüksek oranda tüketen insanlarda daha düşüktür . Bu besinlerden bir tanesi beta-karotendir ve bu ıspanakta mükemmel bir kaynaktır. Kayısı, brokoli, kabak ve havuç da varlıklı beta-karoten kaynaklarıdır.

Diyabet yönetimi

Ispanak, diyabetli hastalarda glukoz düzeylerini düşürdüğü, insülin duyarlılığını artırdığı ve oksidatif stres kaynaklı değişiklikleri önlediği gösterilen alfa-lipoik asit olarak bilinen bir antioksidan içeriyor .
Alfa lipoik asit üzerinde yapılan çalışmalar diyabetiklerde periferik nöropati ve otonomik nöropatide azalma göstermiştir .

Diyetimiz.Com

Ispanak İle Sağlıklı cilt ve saç

Ispanak, sebum üretimi saç nemliliğini korumak için lüzumlu olan A vitamini bakımından yüksektir. Vitamin A ek olarak cilt ve saç dahil olmak üzere tüm vücut dokularının büyümesi için gereklidir. Ispanak ve C vitamini yüksek öteki yapraklı yeşiller , cilt ve saç yapısını sağlayan kollajen yapımı ve bakımı için zorunludur .
Demir eksikliği saç dökülmesinin ortak bir nedenidir ve bu, ıspanak gibi demir açısından zengin gıdaların kafi miktarda alınmasıyla engellenebilir.

Ispanak Tansiyon düşürücü

Yüksek potasyum içeriğinden dolayı , ıspanak yüksek tansiyonlu kişiler için önerilir; vücuttaki sodyumun etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Öteki yüksek potasyum gıdalar içinde avokado, muz , pancar, patates, domates, lima fasulyesi ve portakal bulunur.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı