Kahverengi Akıntı Neden Olur

Kahverengi Akıntı Neden Olur

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Bayanlarda bir hayli sık görülen ve oldukça endişe yaratan ve bizleri korkutan bir konu hakkında bilgi vermek istiyorum bu yazımızda.

Konumuz bayanların uykularını kaçıran kahverengi akıntıların nedenleri ve tedavisi.

Konuya başlamadan önce sizlere şunu söylemek istiyorum; eğer kahverengi akıntı ile alakalı bir sorunuz varsa lütfen sorunuzu yorum yazarak bize iletin. Cevabınız yorumunuz onaylandığında hemen yorumun alt kısmında verilecektir.

Sizlerden bir de küçük ricam var. Eğer bu konu size birazcık yardımcı olmuşsa sayfanın üstünde ve altında bulunan facebook beğen ve tweet kutularını kullanarak yazımızı paylaşırsanız eminiz daha çok kadın arkadaşımıza ulaşırız. Bu kadar gevezelik yeter sanırım konumuza geçelim.

Kahverengi Vajinal Akıntı Nedenleri Nedir?

Renginden dolayı bu adı alan kahverengi vajinal akıntı daha çok endometrial dokular ile ilgilidir. Diğer bir deyişle, adet döneminin sonu gelmesine rağmen halen adet görmemişseniz ve bu durum herhangi bir rahatsızlıktan veya hastalıktan kaynaklanıyorsa kahverengi renkte akıntı problemi yaşamanız çok normaldir.

Yalnız burada dikkat etmeniz gereken bir durum var; her kahverengi akıntı bir hastalık belirtisi değildir. Mesela genç kızların ilk adet görmeye başladıkları dönemlerde, ya da kadınların rahim duvarını kaplayan hücreler kendini yeniledikçe eski hücrelerin dışarı atılması nedeniyle kahverengi akıntı görmek çok normaldir.

Tabi bir de hastalıklardan dolayı oluşan kahverengi vajinal akıntı var. Bu duruma neden olan bazı hastalıklar şunlardır; rahim ağzı kanseri, yumurtalık ve rahim boyu iltihabı, bel soğukluğu, vajinal mantarlar ve vajinal siğiller

Kahverengi Vajinal Akıntı Her Zaman Ciddi Bir Hastalık Belirtisi Midir?

Kahverengi vajinal akıntıların olması her zaman önemli bir hastalık veya rahatsızlığın habercisi değildir. Fakat sürekli şekilde devam eden kahverengi akıntınız varsa veya 2 adet döneminde ardı ardına kahverengi akıntı görmüşseniz mutlaka doktora gidip muayene olmalısınız. Kişisel bazı nedenlerle sorununuzu doktora anlatmakta sıkılmayın çünkü gerçekten önemli bir rahatsızlığınız olabilir.

Kahverengi Akıntı Görüldüğünde Ne Yapılmalıdır?

Bu durumda en doğru olan jinekolojik bir muayene için kadın doğum uzmanına başvurulmasıdır.Doktorunuz muayene sonrası bunun olağan bir durum olup olmadığı konusunda gerekli değerlendirmeyi yapacaktır.

Kahverengi Akıntıların Tedavisi

Kahverengi vajinal akıntılara sebep olan şey sadece ölü ve yenilenmesi gereken rahim hücreleri ise, bunun için dengeli beslenme düzenli egzersiz ve bol su içme gibi basit tedbirler almak yeterli gelecektir.

Fakat kahverengi akıntının başka bir sağlık sorunundan kaynaklanması durumunda ise hastalığı tedavi etmek için ilaç tedavisi, cerrahi operasyon, diyet programları ve hatta kemoterapi gibi hastalığın niteliğine göre değişen nitelikte tedavi alternatifleri değerlendirilecektir. Teşhis için en etkili yöntemlerden birisi de pap smear testidir.

Bu yazı kahverengi akıntının uzun sürmesi sebebi nedeni gelmesi sebepleri nedenleri zararları nelerdir kahverengi akıntı nasıl geçer çikolata kisti namaza engel mi kılınır mı bozar mı adet sayılır mı neyin habercisi neye işaret ne anlama gelir ne kadar sürer ne zaman gelir kahverengi akıntıya ne iyi gelir bitkisel doğal kesin çözüm nedir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.Sağlık Kitabı Google News

“Kahverengi Akıntı Neden Olur” için 8 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.