Kalori Nedir?


Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Kalori Nedir?

Egzersizler zorlaştıkça vücut ısısı artar ve daha fazla kalori yakmaya başlanır. Bu durum da, egzersizi takip eden birkaç saat boyunca, iştahın bastırılmasına sebep olur. Böyle bir durumda, normal öğün saatinden birkaç saat önce, egzersiz yapmak, hemen her sağlıklı beden için iyidir. Çünkü; öğün saati geldiğinde spor yapmanın verdiği etkiyle, iştahınız biraz daha kapanır. Fakat asla öğün atlama hatasına düşmeyiniz. Aksi halde, hem vücudunuz zayıf düşer hem de bir süre sonra aşın yeme isteği duyabilirsiniz.

Bazılarının kalori denince çok kötü bir şeyden bahsediliyormuş gibi içleri titrer ve âdeta vücutlan ürperir. Bazüan da kalorili bir şeyler yiyebilmek için, canhıraş çalışır durur. Kaloriler, ona ihtiyacı olmayanlar tarafından neredeyse her şey için suçlanırlar. Kalori fazlası olanlar için, üzerindeki pantolonun nasıl durduğundan, bir tabak profiterolü keyifle yiyip ayağa kalktıktan sonra, hissedilen suçluluk duygusuna kadar, kalori hemen her şeyin günah keçisidir.
Vücudun enerji ve yakıt ihtiyacını kalori karşılar. Bize bu yakıt ve enerjiyi sağlayan besinleri yemekse, bir mecburiyettir. Çünkü onlara ihtiyacımız var. Bu nedenle; kalorileri canavarlaştırmak gayet anlamsız; olanlar kötü ya da sihirli değiller. Aslında her şey basit bir denge üzerine kuruludur. Bu denge, vücudunuza giren ve çıkan kaloriler arasındaki dengeye bağlı bir denklemdir.

Kalori

Kalori, bir enerji ölçü birimidir. Yediğiniz besinlerde bulunan kaloriler, o besinin sağladığı enerjinin rakamsal karşılığıdır. Bu enerji, vücuda kalbin atması, saçın uzaması gibi metabolik işlemler ve fiziksel aktiviteler için ihtiyacı olan yakıtı sağlar.

Vücudumuza sadece dört besin bileşeni kalori sağlayabilir: Protein ve karbonhidratlar, (gram başına dört kalori) alkol (gram başına yedi kalori) ve yağ (gram başına dokuz kalori). Vitaminler, mineraller, fitokimyasallar, lif ve su kalori sağlamaz.Sağlık Kitabı Google News

“Kalori Nedir?” için 4 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.