Genel Sağlık

Kan Dolaşımı Nedir

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Kan Dolaşımı Nedir; Kan, görevlerinin tümünü tam olarak yapabilmek için, vücudumuzdaki damarlar içinde aralıksız (sürekli) olarak dolaşır. Akciğerlerde oksijenle yüklenir; kalbin pompalamasıyla, onun sol kulakçığından sol karıncığa ve oradan «anaatardamar»a (aort) geçer. Bundan sonra atardamarlara ve onların çok ince kollarına dağılarak, en dışardakilerle birlikte vücudun bütün noktalarına erişir. Atardamarlar, vücudun dış yüzüne doğru gittikçe incelir; en sonunda kılcal damarlara dönüşür.

Büyük Dolaşım Nedir?

Kılcal damarlar, çok ince olan çeperlerinden, kanın içindeki oksijeni ve besinleri hücrelere verir ve oralarda oluşmuş bulunan karbonik asit ile kalıntıları alır. Bu sırada koyu kırmızı renge giren kan kılcal keseciklerde toplanarak damarlara (siyah kan damarlarına) geçer ve kalbin sağ kulakçığı ağzına gelir. Kan dolaşımının bu büyük bölümüne «büyük dolaşım» denir.

Küçük Dolaşım Nedir?

Kalbin sağ kulakçığından sağ karıncığa ve oradan «Akciğer atardamarına pompalanan, kan, akciğerlerdeki kılcal keseciklere erişir ve burada, soluma yoluyla akciğer keseciklerini dolduran havadan oksijen alır, karbonik asit verir. Buradan, kalbin sol kulakçığına gider. Kanın sağ kulakçıkta başlayıp soi kulakçık ağzında biten hareketine de «küçük dolaşım» denir. Bundan sonra, yeniden büyük dolaşım başlar.

Yetişkin bir insanda 7 litre kadar kan bulunur. Bunun ancak yarısı dolaşıma katılır (3 1/2 litre kadar). Geri kalan bölüm yedek kan depolarında (karaciğer, dalak, deri) durur. Yedek kan ile, herhangi bir nedenle ortaya çıkan kan gereksimesl karşılanır. Atardamarlardaki kan, oksijenden yana zengin ve açık kırmızı renktedir (Bak. Yürek).

 Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı