Genel Sağlık

Kan Grupları Hakkında Bilgi

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Kan Grupları Hakkında Bilgi; Kan Grupları Çok miktarda kan kaybeden bir hastaya veya yaralıya, sağlam bir kimsenin kanı aktarabildiğinden beri, bütün insanların kanlarının birbirleriyle karıştırılamayacağı anlaşılmıştır. Çok kez kanda bulunan bir madde, yabancı bir kimsenin kanındaki maddelerle birlikte, damarların tıkanmasına ve hastanın ölmesine yol açmaktadır.

Böyle iki cisimden biri “a” öbürü “b” ile gösterilmiştir. “a” maddesi ile tıkanan kan A ile ve b ile tıkanma yapan B ile gösterilir. A grubuna giren kanlar b maddesini, B grubundakiler a maddesini kapsar. Bu nedenle bu iki kan grubu birbiriyle karıştınlamaz. Fakat öyle kimseler vardır ki, onların kanlan a ve b maddelerinin ikisini de kapsarlar. Bu türlü kan ne A grubuna ne de B grubuna girer. Bunlar ayrı bir grup oluştururlar (O = sıfır grubu). Yine öyle kimseler de vardır ki kanlan A ve B grubu kanlarının karışımıdır. Bu grup kanlarda a ve b maddesinin ikisi de yoktur.

Bu satırlar arasındaki şekil, hangi kan grubuna giren vericilerin kanlarının hangi kan grubu sahiplerine aktarılabileceğini göstermektedir. Kan gruplarıyla kişilerin özellikleri ve yetenekleri arasında bir ilişki bulunmadığı saptanmıştır.

 Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı