HastalıklarGenel Sağlık
Trend

Kanser Hastalarına Nasıl Davranmalıyız?

Kanser Hastalarına Söylenmemesi Gereken Cümleler!

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

İnsanoğlunun yakalandığı her amansız hastalık ile mücadele etmesi için yüksek morale ihtiyaç duyar. Bu morali de en yakını olan, akrabaları, arkadaşları, sevdiği dostları sağlar. Kanser hastalığıyla mücadele veren hastalara sunulacak en büyük destek psikolojik destektir.

Profesyonel desteğin yanı sıra, aileden ve sosyal çevresinden gelecek olan destek ile yaşadığı hastalık döneminde çok önemli bir yeri olur. Kimi zaman kansere yakalanmış olan yakınımıza iyi niyet sergilemek isterken kurduğumuz cümlelerle, adeta karşımızda olan hastanın yıkılmasına, ve bilmeden ruhsal, psikolojik olarak çökmesine neden olarak çok zarar vermekteyiz.

Kanser hastalarına kurulan cümlelerde söylenmemesi gereken aşağıdaki cümleleri kullanmaktan kaçınmamız, hem hastaya olan saygımızı hemde hastanın moral olarak kötü hissetmemesini sağlamış oluruz.

Kanser Hastaların Yanında Kurulmaması Gereken 10 cümle:

Kanser Hastalarına Nasıl Davranmalıyız?
Kanser Hastalarına Nasıl Davranmalıyız?
 1. Kanser hastalığı taşıyan yakınımıza hastalığını hatırlatılacak, televizyonda gördüğü kanser kanser tedavisinde kullanılan bitkisel ilaçların çıktığını söylememeliyiz.
  Yapılan bu yanlış hareket ile kanser hastası olan bir kişinin endişelenmesine ve öfkelenmesine neden olacaktır. Alınan bilgilerden emin olmadan kulaktan dolma bilgilerle hastanın kafasını karıştırmak yerine, uygulanan tedavisinde ona destek çıkmanız daha yerinde bir davranış olacaktır.
 2. Karşınızdakinin hastalığını küçümseyerek ‘çevremizde herkes kanser oluyor’ dememeliyiz!
  Böyle bir cümle ile hastanın bulunduğu durumu hafife alarak, sizin o kişi ile gerçekçi bir tutumda olmadığınızı düşünmesine yol açacaktır.
 3. Yakınızın kanser hastalığını bir başka kanser hastası ile karşılaştırmayın ve kıyaslamayın. Kanserlerin türleri farklı farklı olduğu için karşılaştırma yapmanız çok yanlış olur.
 4. Kanser olan bir yakınınızda hastalığı ile ilgili bir neden aramayınız ve varsayımlarda bulunmayınız. Örneğin; ‘çok sigara içtiğin için mi bu hastalığa yakalandın’ gibi sözlerden kaçınılmalı. Böyle bir sorgunun yapılması hastanın kendisinde suçluluk duygusunu uyandıracaktır.
 5. Kemoterapi gören ve saçlarının dökülmesi ile sonuçlanan bir hastaya; ‘üzülme, saçların yine uzayacaktır’ denmesi çok yanlış bir davranış olacaktır. Tedaviye başlayan her kanser hastasında, bedensel değişiklikler oluşacağından, kişiye bu gibi konularda yorum yapmaktan kaçınmak çok önemlidir. Kanser hastası olan yakınınız yaşadığı tedavi konusunda sizle konuşma gereği duyuyorsa dinleyin ama olumsuz yorum yapmaktan kaçının.
 6. Hataya ilaçlarını düzenli alıp almadığını sormaktan kaçının.Dengeli beslenip beslenmediği konusunda da sorular sormaktan kaçınılmalı. Hastayı gördüğünüzde hastanın hastalığını hatırlatacak kelimeler kurmayın. Örneğin; ‘Bugün kendini nasıl hissediyorsun’ gibi cümlelerden kaçının. Hastaya karşı kontrolcü bir yanaşımdan kaçının. Bu hastanın otokontrollerinin azalmasına ve öfkelenmesine neden olacaktır. Aile içinde gerginliğin artması ve ilişkilerin zarar görmesine sebep olacaktır.
 7. Kanserle mücadele eden yakınıza ‘güçlü olmaya çalış, sen güçlü birisin, her şey yoluna girecek’ diyerek karşınızdaki hastanın zaman zaman kendisini kötü hissedebileceğini de göz önünde bulundurmanız gerekli. Bunun yerine hastanın, tedavi sürecin de zorlandığı zamanlar olabileceğini ve ne olursa olsun her zaman yanında olacağını hissettirmeniz hastaya daha iyi gelecektir.
 8. Kendinizi bir kanser hastasının yerine koyarak ‘seni çok iyi anlıyorum’ demekten kaçının. Çünkü hastalığı yaşayan bir hastanın nasıl hissettiğini tam olarak bilmek asla mümkün değildir. Bu gibi cümle kurmaktansa her zaman yanında olduğunu hissettirmen çok daha etkili olacaktır.
 9. Kanser hastası yakınınızın ne yapacağını ve nasıl davranacağı konusunda fikir yürütmekten kaçının. Örneğin hastaya ‘iyi düşünmeye çalış, stres yapma kendine’ gibi cümleler kurmaktan kaçının.
  Kanser hastası olan kişilerin hastalığı konusunda her zaman olumlu düşünmesi mümkün değildir. Kimi zaman morali ve psikolojisi bozulur, hastanın ruh haline göre davranılmalı ve hastayı rahatlatacak konuşmalar yapılmalı.
 10. Yakınınıza kanser hastalığını her defasında hatırlatırcasına hastaya ne yapması gerektiğini söylemekten kaçının. Örneğin; hasta olan kişi bir işle meşkul olmak isterken, elinden işi alıp sen hastasın yat dinlen biz her şey hallederiz sen merak etme gibi cümlelerle hastanın kendisini işe yaramaz olduğunu düşünmesine neden olacaktır.

Bu da hastanın yerine her şeyi üstelenme çabası, hastanın öz güvenini ve kendi yaşam üzerindeki kontrolünü zedeleyebilir. Böyle bir tutum yerine hastaya ihtiyaç olduğunda senden destek alabilirim gibi sözlerle hastanın kendisini iyi hissetmesine neden olacaktır.

Kanser olan yakınınız iyi olduğu zamanlarda kendisine göre bir uğraş ile ilgilenmesi hastanın ruhsal ve psikolojik bakımından olumlu etki sağlayacağını unutmamak lazım.

Kanser hastalarını ve yakınlarını bekleyen bu zorlu süreçte, hasta ve yakınları psikolojik destek almaları çok önemlidir. Alacağı psikolojik destekle hastaya karşı nasıl davranacağını öğrenmiş olur. Ayrıca hastanın moralini ve motivasyonunu yüksek tutmasına neden olacaktır. Buda tedavinin başarısını arttıracaktır.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

49 Yorum

 1. test
 2. Selamın aleyküm paylaşımınız ciddiyim hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı