Karın Germe ve Yağ Aldırma Ameliyatı

Karın Germe ve Yağ Aldırma Ameliyatı

Karın Germe ve Yağ Aldırma Ameliyatı Nedir?; Karın germe diğer adıyla abdominoplasti karındaki sarkık ve çatlaklar içeren fazla derinin ve kalınlık yapan yağların alınması, karın kaslarının tekrar gerilmesi işlemidir. Karın germe karın, bel ve sırt bölgesinde incelme, deride ve kaslarda sıkılaşma, göbek deliği estetiğinde düzelme sağlar. Bu ameliyat göbek ve kasık arasındaki cilt çatlaklarını yok eder. Egzersiz, spor ve cilt sıkılaştırıcı programlar bir yere kadar ve minimal düzeyde karında düzelme sağlar. Karın germe ile hamilelik öncesindeki ince, fit ve formda bir vücut hemen ortaya çıkar.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Yapılabilir? Kimlere Yapılamaz?

Karın germe özellikle hamilelik sonrasında karın ve bel bölgesinde şekil bozukluğu olan, genel sağlık problemleri olmayan, sağlıklı kişilerde yapılır. Kilo değişimi nedeniyle olan karın sarkmalarında karın germe 18 yaşından itibaren yapılabilir. Sağlıklı kişilerde üst yaş sınırı yoktur, her yaşta yapılabilir. İlaçlarla kontrol altında olan tansiyon, şeker, tiroid hastalığı gibi durumlarda karın germe yapılabilir. Buna karşın ciddi sağlık sorunları olan kişilerde yapılmamalıdır. Aşırı kilo sorunu olan kişilerde, karın derisinde belirgin bir sarkma yoksa karın germe yapılmaz. Yağ birikiminin şekline göre, önce diyet ile zayıflama veya önce liposuction yani yağ alma ile aşırı yağın alınması gerekir. Sonrasında ciltte sarkma olursa karın germe yapılabilir.

Karın Germe ve Yağ Aldırma Ameliyatı Neden Yapılmalıdır?

Hamilelikler ve kilo değişimleri ile karın kaslarınızda gevşeklik sonucu öne doğru şişkinlik yapan bir karın şekli oluşabilir. Karın duvarındaki zayıflık, fıtıklaşma derecesinde olabilir. Kendinize uygun kıyafet bulma zorluğu, kıyafetlerin yakışmaması gibi sebeplerle üzüntü duyabilirsiniz. Fiziksel aktiviteleriniz kısıtlanabilir. Karında aşırı sarkık deri olması, ağırlık merkezinin değişmesi, bel ve omurga ağırlığı çabuk yorulma gibi sorunlara yol açabilir. Kasık derisinde hijyen sorunları, cilt pislikleri olabilir. Karın germe sizi tekrar ince, düzgün ve fit bir vücut yapısına kavuşturarak tüm bu sorunları ortadan kaldırır. Karın germe bir estetik cerrahi ameliyatı olmasına rağmen aynı zamanda sağlık için yararlı ve gereklidir.

Karın Germe ve Yağ Aldırma Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Karın germe ameliyatı yaz veya kış her mevsim yapılabilir. Ameliyat sonrasında bir, iki ay güneşten korunma istenir. Güneşlenme, yüksek koruma faktörlü kremlerin kullanılmasıyla mümkündür. 10 Gün içinde havuza veya denize girilebilir. Karın germe, yeni geçirilmiş bir hamilelik sonrasında emzirme yoksa beş-altı ay sonra veya emzirme sonlandıktan sonra yapılmalıdır. Doğum sırasında eş zamanlı olarak karın germe kesinlikle yapılamaz ve kesinlikle yapılmamalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe tam donanımlı bir hastanede ve ameliyathanede genel anestezi altında yapılır. Ameliyatta göbek ve kasık arasında kalan deri ve alttaki yağ dokusu bir bütün olarak çıkarılır. Fazla deri yanlarda cildin kıvrım yaptığı bölgeye kadar çıkarılır. Hamilelik sonrasında gevşemiş ve yana kaymış olan karın kasları ortaya doğru yaklaştırılarak dikilir. Bu sayede karın sıkılaşır, bel incelir. Göbek üzerindeki deri aşağıya doğru çekilerek gerilir. Orjinal göbek deliği yerinde bırakılır. Göbek deride uygun yerde açılan delikten dışarı çıkarılarak yerine dikilir. Göbek deliği estetik olarak daha küçük ve güzel olur. Deri, iç taraftan estetik dikiş ile kapatılır. Hafif baskılı bir bandaj veya korse giyilebilir. Kişi, ameliyat bitiminde hemen uyanır.

Karın Germe Ameliyatı Erkeklerde Yapılabilir Mi?

Erkeklerde karın çevresinde olan yağ birikimi genellikle kadınlardan farklıdır. Yağ, kasların arkasındadır ve ancak diyet tedavisiyle incelme olur. Yağlanma, deri altında ise erkeklerde karın ve bel bölgesine yağ çekme yani liposuction yapılabilir. Karın bölgesinde kilo alıp daha sonra zayıflama sonrasında deri birikmesi ve deri sarkması olan erkeklerde karın germe yapılabilir. Erkeklerdeki karın germede karın kaslarının sıkılaştırılması gerekmez. Bu nedenle iyileşme kadınlara göre daha çabuk olur.

Karın Germe Ameliyatı’nın Riskleri Nelerdir?

Karın germenin en sık komplikasyonu ameliyattan bir hafta sonra cilt altında seroma denilen sıvı toplamasıdır. Bu durum, yağ hücrelerini yıkama ve lenf sıvısı toplanması sonucu oluşur. Tedavisi belirli aralıklarla bu sıvının enjektör ile çekilmesidir veya bu sıvı kendiliğinden akarak iki üç hafta içerisinde sonlanır. Karın germenin yara izi, sezaryen bölgesinden kasıkta yanlara doğru gider. Yara izi, iç çamaşırının veya bikininin altında kalır. Bazı kişilerde yara çabuk iyileşir ve çok ince neredeyse görülmez bir iz kalır. Yara izi beklenenden daha geniş olursa revizyon denilen küçük bir müdehale ile düzeltilebilir.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı Facebook

Yorumları Gör (5)