Karkamış Antik Kenti

Karkamış Antik Kenti

KARKAMIŞ (Cereblus), Eskiçağ’da Güneydoğu Anadolu’da kurulmuş en önemli Geç Hitit şehir devletlerinden biridir. Mezopotamya, Anadolu ve Mısır’ı birbirine bağlayan yolların kavşak noktasında bulunuyordu. Burada yapılan kazılarda şehrin çok eski bir tarihi olduğu, ilk yerleşmenin Yenitaş Çağında olduğu anlaşıldı. Daha sonra Tunç Çağı ve Geç Hitit yerleşmesi belirlendi.

Karkamış şehir devleti, Î.ö. IX. yüzyılın başlarında, Malatya’ya kadar olan yerlere egemen oldu. Asur kralı I. Tiglatpileser buraya «Büyük Hatti» demiştir. Daha sonraki Asur kralları, Karkamış kralını vergiye bağlamış olmalarıyla övünmüşlerdir. Bu devlet, Asurlularm sürekli saldırılarıyla t.ö. VIII. yüzyılın sonlarında yıkılmış, halk buradan sürülmüş, yerlerine Asurlular yerleştirilmiştir.

Karkamış, sanat yönünden Hitit şehirlerinin en önemlilerinden biridir. Burada çok sayıda kabartma vardır.

Hakkında Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

Okudunuz mu?

Ofis Otomasyon Sistemleri

Ofis Otomasyon Sistemleri

Ofis otomasyon sistemleri veri işçilerinin ofisteki verimliliklerini artırmayı amaçlayan(tipik bir ofisin; iletişim, koordinasyon aktivitelerini düzenleyerek) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir