Kirazın Faydaları


Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Kirazın Faydaları

Kirazın FaydalarıÜlkemizin meyve ve sebze çeşitliliği ve zenginliği konusuna, daha önce değinmiştik. Ülkemizin bu zenginliği içinde müstesna bir yeri olan kiraz, pek çok meyve çeşidinde olduğu gibi, sadece meyvelerinden istifade edilen bir tür değildir. O, topyekun bir varlık, bir nimetler bütünüdür.

İç Anadolu’da kirazın kökleri, kerestesi, kabuğu, zamkı, yapraklan, çiçekleri, çekirdeği ve meyve saplan da, değişik iş ve sektörlerde kullanılarak, bunlardan pek çok çeşitlilikte ihraç ürünleri elde edilmektedir. Kiraz ve kiraz ürünlerinin en iyi müşterisi; Fransa, Hollanda, İngiltere, Almanya ve Belçika ülkeleridir. Bu ülkelerde kiraz; reçel, yemek, konserve ve dondurulmuş gıda olarak, sofralarda yerini alır.
Kirazın meyvesinin haricinde, diğer organlan da değişik yerlerde kullanılıyor. Dünyanın en kaliteli mobilyası, kiraz kerestesinden, en kaliteli piposu kiraz kökünden yapılır. Kiraz gövdesinden çıkan zamklar; şapka yapımının yanı sıra, tıbbi ve kırtasiye amaçlı olarak kullanılır. Kiraz ağacının kabuğu, yaprakları, çiçekleri, meyveleri, meyve sapı ve çekirdeklerinden ise, doğal tıbbi amaçlı, insan ve hayvan tedavisinde yararlanılır.

Deva Kimyası Kiraz

İdrar söktürücü özelliği ile böbreklerin dostu olan kiraz, vücutta biriken zehirli maddelerin karaciğer ve böbrek yoluyla dışarıya atılmasını sağlar. Bu sayede, yaş olarak tüketilen kiraz meyvesi, ürik asit ve ürat tuzlannm vücuttan atılmasını sağladığı için, romatizma ve gut hastalıklarıyla, eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde kullanılır. Kirazın bir diğer önemli özelliği ise, kabızlık giderici olmasıdır. Özellikle bayat yenilen yemeklerin, pastırma, sucuk gibi gıdaların zararlarını önleyen kiraz, aynı zamanda kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını ve kanın temizlenmesini, yüzde oluşan sivilcelerin gitmesini sağlar. Kiraz suyunun yüz ve boyun kısımlarına sürülmesi, derideki birtakım kırışıklıkları önler ve giderir. Karaciğer ve kanın dostu olan kiraz, hastalıklar sonucunda fazla ilaç tüketimi, nikotinin vücuttan atılması ve zehirlenmeler sonucu zorlanan karaciğerin, yükünü hafifleterek iyileşmesine yardım eder.

Kirazda bulunan levüloz adlı şekerin rahat sindirilmesi nedeniyle, birinci derece diyabet hastalan da, rahatlıkla istedikleri kadar kiraz yiyebilirler.

İçerdiği madensel tuzlar ve vitaminler nedeniyle, hastalıklara karşı dayanıklılığı artıran kiraz, yapısındaki bol fosforuyla da sinirleri kuvvetlendirerek, sakinlik sağlar.

A vitamininin önemli bir kaynağı olan karoteni içeren kiraz, göz hastalan için de tavsiye edilen meyve olma özelliğini taşır.

Zayıflamak İçin Kiraz Kürü

Bilhassa kadınlar, yaz mevsimi yaklaştığında, bir zayıflama telaşına kapılırlar ki bu telaşla âdetâ denemedikleri zayıflama yöntemi kalmaz. İlk-bahann son aylanna doğru, zayıflama alet, ilaç ve peraparatları hemen her esnafta satılmaya başlar. Modern bir toplum olduğumuzu iddia ederiz ama konu zayıflama olduğunda, sihirli zayıflama tozu yutmakta bir biriyle yarışan insanlan da, bu modern toplumda ibretle temaşa etmekten geri duramayız. Hemen her gün, cadde ve sokaklarda satıcıların vitrinlerinde,1 i boy afişler üzerine, “sihirli formül” e ya “sihirli zayıflama tozu” gibi ibarin yazıldığı ilânlar gözümüze bat Tabii zayıflamaya bu kadar panik l talep olunca, toplumumuzda zayıflama tozu sihirleyen sihircilerin zuhûr etmesi de normal karşılanmalıdır.

Yaza ilk merhaba diyen meyvelerin başında kiraz gelmektedir. Eski takvimlerde, haziran ayının ismi “kiraz ayı”dır. Ülkemizde artık, mayıs ayında da kiraz meyvesini taze olarak tüketmek mümkündür. Sanki doğa, insanın yazın zayıflama arzusu içinde olduğunu keşfetmiş ve bize bu nimeti, Hak’ın marifetiyle âcilen sunmak istercesine, yazın en erken ayma yetiştirmeye acele etmiştir.

Ne sihir ne de keramet! Kirazdadır marifet. İçeriği tam olarak anlaşılmış olmasa da, kiraz meyvesinin sağlıklı zayıflama konusunda en etkili bir yardımcı olduğu artık kesindir. O, idrar söktürme fonksiyonuyla, vücudu su tutan kimseler de dahil, vücuttan suyu atarak ve vücut su dengesini temin ederek, zayıflama konusunda önemli bir işlev üstlenmektedir.

Yazın, bir aylık kiraz meyvesi kürü, bir ay içinde, altı ilâ sekiz kilo vermeyi temin eder. Hem de bu kür esnasında, kişiye hiçbir yeme içme kısıntısı getirmez. Bunun için; günde, eşit porsiyonlar halinde, bir buçuk ilâ iki kilo kiraz yemek gerekir. Bu miktar kirazı, uzun yaz günlerinde, kaç eşit öğüne bölerseniz bölün.

Kışın, kiraz meyvesinin saplarım (200 gram) bir litre kaynayan suyun içine bırakıp, suyu ocaktan indirip, soğumaya bırakınız. Ilık kıvama gelmiş bu sudan, yemek öğünlerinizden yarım saat öncesinde, bir ilâ iki su bardağı içiniz. Hem zayıflamaya hem de idrar söktürmeye olan faydasını, en kısa zamanda görebilirsiniz. Gerekli faydayı temin ettikten sonra, bu kürü bırakınız.

Kışın, kiraz meyvesinin ve meyve saplarının bulunmadığı zamanlarda, idrar söktürmeye yardımcı olarak, kiraz ağacının dallarından da istifade etmek mümkündür.

Bunun için; kiraz ağacının serçe parmağınızın uç kısmı inceliğinde veya az daha ince olan kısımlarından temin ederek, bu dalların dış kısımlarında bulunan kahverengi zar kalınlığındaki kabuğu, bir bıçağın ters tarafıyla kaldırınız. Bu kabuk altındaki yeşilimsi kabuğu, bıçakla daldan ayırıp, aynı kiraz sapı damıtışında olduğu gibi, kaynayan bir litre su içine, yüz gram kadar atıp, on dakika kadar demlenmeye bırakınız. Bu süreçten sonra, temiz bir kaba süzdürdüğünüz sudan,, günde üç kere, yemek öncelerinde bir su bardağı suyu bir hafta kadar müddetle içebilirsiniz. Gerekli faydayı temin ettikten sonra, bu kürü bırakınız ve bir haftadan fazla uygulamayınız. Kiraz ağacı kabuklarındaki “tanen” maddesi, bazı insanlarda, sindirim tembelliğine ve kabızlığa yol açabilir.

Unutmayınız, tüm dondurulmuş veya konserve edilmiş meyveler gibi, kirazın dondurulmuşu ve konserve edilmişinden, aynı istifadelerde bulunmak mümkün değildir.

Kiraz Yemeği

Yazın kiraz mevsiminin sonlarına doğru, beyaz kiraz meyvesinin saplan kopartılır ve temiz bir kap içinde biriktirilir. Bir kilo meyve için, yüz gram tuz koyularak, şehir şebeke suyuyla salamurası kurulur. Bu salamura içine, herhangi bir antitoksidan madde koymak gerekmez ama titizleniyor ve böyle bir madde eklemek istiyorsanız da bunun beyaz kiraz salamuranıza herhangi bir zararı olmaz.

Yazın yaptığınız bu salamuradan, sonbahar ve kış aylarında, harika bir kiraz salamurası yemeği yapabilirsiniz.

Akşam kabından çıkarttığınız, beyaz kiraz salamurasını, sabaha kadar suda bekletip, tuzluluğunu gidermeye bırakınız. Mümkünse üç – dört saatte bir suyunu değiştiriniz. Suda beklettiğiniz salamurayı, sabah suyunu süzerek, çekirdeklerini çıkartınız. Bol soğana (mümkünse taze soğan ve yaprağı) yeterince zeytinyağı ilâve ederek on dakika kadar, kısık ateşte kavurunuz. Servis yaparken üzerine, semizotu yaprağı, dereotu ve maydanozla (varsa) yeşil nâne ilâve edip, afiyetle yiyiniz.

Bu yemek, kışın soğuk günlerinde, bol su içirterek, vücudun hararet yapmadığı zamanlarda, bünyenizin su ihtiyacını temin etmesini sağlar.Sağlık Kitabı Google News

“Kirazın Faydaları” için 7 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.