İlaçlar

KOMFER Oral Solüsyon

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

KOMFER
Oral Solüsyon

Koçak Farma

Etken Madde(ler):
Demir protein süksinat 40 mg/15 ml

Piyasa Şekilleri:
15 ml’lik 10 flakon içeren ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Yetişkinlerde günde 40-80 mg demire eşdeğer olacak şekilde 1-2 flakon verilmesi uygundur. Flakonlar tercihen yemeklerden önce alınmalıdır. Tedaviye alınan cevabın takibi açısından özellikle ilk 2 ayda düzenli aralıklarla hemoglobin tayini yapılması faydalıdır. Ayrıca gerekli durumlarda serum ferritin ve demir seviyelerinin kontrolü yararlı olabilir.

Endikasyonları:
Yetersiz beslenme, malabsorpsiyon, gebelik ve kan kayıplarından kaynaklanan demir eksikliği anemilerinde koruyucu ve tedavi edici olarak kullanılır. Gebeliğin ilk üç ayında demir, uygun bir diyetle yeterince alınabilmekteyse de, ikinci ve üçüncü trimesterde vücudun artan gereksinimi karşısında, demir suplemanlarına genellikle gereksinim vardır.

Kontrendikasyonları:
Hemokromatosis, hemosiderosis ve demir eksikliğine bağlı olmayan diğer anemik koşullarda (örn. talesemi gibi) kullanılmamalıdır.

Uyarılar:
Alkolizm, hepatit, aktif enfeksiyöz durumlar, enterit, kolit, divertikülit ve ülseratif kolit gibi intestinal sistemin enflamatuvar durumları, pankreatit ve peptik ülser gibi durumlarda kullanım dikkatle değerlendirilmelidir.

Yan Etkileri:
Absorbe olmayan demir nedeniyle dışkının siyah renk alabileceği hastaya bildirilmelidir. Konstipasyon ve diyare görülebilir. Yüksek dozlarda demir sülfid oluşumuna bağlı olarak idrar rengi koyulaşabilir.Nadiren karın ve mide ağrısı, kramp görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:
Uzun süre üç değerli demirle birlikte alkol kullanımı demirin absorpsiyonunu ve karaciğerde depolanmayı artıracağından toksisite doğurabilir. Karbonat veya magnezyum trisilikat içeren antasitler; kahve, yumurta; bikarbonat, karbonat, oksalat veya fosfat içeren gıda ve ilaçlarla tannik asit içerdiğinden dolayı çay ve diyetsel lif içeren yiyeceklerle birlikte demir, çözünmeyen kompleksler oluşturacağından absorpsiyonu azalabilir. Demir suplemantasyonuna yukarıda sözü edilen gıda ve ilaçlardan 1 saat önce veya 2 saat sonra devam edilmesi gerekmektedir. Demir, penisillaminin etkisini azaltacağından, gerekli olduğu durumlarda her iki ilacın kullanımı arasında 2 saatlik bir interval bulundurulmalı veya demir alımına kısa intervallerle devam edilmelidir. Tetrasiklinlerle birlikte kullanıldığında her iki ilacın da absorpsiyonu ve sonuçta terapötik etkisi azalır. E vitamini, demir eksikliği anemisi olan hastalarda hemolitik yanıtın gecikmesine neden olabilir; yüksek dozlarda demir, vücudun E vitamini gereksinimini artırabilir; her iki ilacı birlikte kullanan hastaların gözlenmesi önerilir.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı