Komplikasyon Nedir
Komplikasyon Nedir

Komplikasyon Nedir

Bir hastalığın gidişi sırasında, hastalığa eklenen ve hastalığı ağırlaştıran tablo. Komplikasyonlar, hastalığın alışılmış gidişinden farklı gelişirse de, aynı hastalığa bağlı lezyonlardan kaynaklanır. Örneğin kalp enfarktüsünde pek çok komplikasyon gelişebilir: Nekroz bölgesi, kalp kasıyla doğrudan temasta olan perikart yaprağındaysa perikardit (kalp dış zarının iltihabı), endokarttaysa (kalbin iç zarı) tehlikeli embolilere yol açabilen endokart trombozu gelişir.

Komplikasyon Nedir
Komplikasyon Nedir

Kalp Kası Yırtılması Komplikasyon Nedir

Enfarktüs çok yaygınsa kalp kası yırtılabilir, kalbin çevresinin kanla dolması ölümle sonuçlanır. Zatürreenin komplikasyonu olarak hastalığa yol açan mikroplar kan yoluyla yayılarak uzak bölgelerde yerleşir ve menenjit, peritonit, artrit gibi enfeksiyonlara neden olur. Özellikle uzun süre yatmak zorunda olan hastalarda görülen en sık komplikasyonlar arasında bronkopnömoni, bacak toplardamarlarında flebotromboz ya da tromboflebit başta gelir. Bu komplikasyonlar, çoğu kez ölümle sonuçlanan embolilere neden olabilir.

Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz: Sağlık Kitabı Facebook


Hakkında Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

Okudunuz mu?

Emg Nedir Nasıl Yapılır

Elektromiyografi (emg) Nedir?

EMG Nedir?; EMG, elektromiyografi teriminin kısaltılmış adıdır. Kasların kasılmasını sağlayan elektriksel aktivitenin izlendiği ve yorumlandığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir