Çocuk Sağlığı

Krup Nedir? Belirtileri ve Krup Tedavisi

Krup Tedavisi Ventolin, Krup Nasıl Geçer?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Soğuk algınlığı yüzünden gelişen, küçük yaştaki çocukların üst solunum yollarını etkileyen, virüslerin sebep olduğu gırtlağın çevresini rahatsız eden hastalığa krup adı verilir. Havaların soğuk ya da dengesi gittiği günlerde yakalanma riski daha fazladır. Çocukların ses tellerinin şişmesine sebep olabilir, dolayısıyla sesi kısabilir.

Krup Belirtileri

Çocuklarda soğuk algınlığına benzer belirtiler görülür. Burnun akması, boğazın ağrıması, ateşin yükselmesi ve huzursuz olması en temel belirtilerdir. Ayrıca ilerleyen safhalarda bronşlar ile soluk borusuna da sirayet edebilir. Bronşlarda ve soluk borusundaki salgıların hastalıkla mücadele için miktarı artabilir. Bu da çocuğa çeşitli şekilde yansıyabilir. Özellikle hırıltılı öksürük geceleri yoğunlaşır, sesi boğuk ve kısık halde çıkar.

Krup hastalığı bir hafta içinde geçmesine rağmen kuru öksürükler bir savunma olarak daha uzun sürmektedir. Bazı durumlarda çocukları hastaneye yatıracak kadar ağır ilerleyen hastalıkta çocuklar nefes alırken zorlanır, hızlı nefes alma ihtiyacı hisseder, mutsuzdur, kendini sıkmaktan ve soğuktan tırnak çevresi ile ağız kenarında morarmalar görülebilir. Bu ağır belirtiler mutlaka tıbbi yardım alınmasını gerektirir. Bu tür belirtileri çocuğunuzda gördüğünüz takdirde en kısa sürede çocuk hastalıkları uzmanına başvurmalısınız.

Üst solunum yolu enfeksiyonları genelde hapşırma, öksürme gibi havaya bırakılan virüsün yandaki kişilere bulaşması ile yayılabilir. Krup hastalığında da direk temas ve yukarıda sayılan yollarda bulaşma meydana gelir. Parainfluanza virüsü krup hastalığını meydana getiren virüstür. Yineleme ihtimali bulunan krup, alerjiye ve reflüye neden olmuş olabilir.

Krup Tedavisi

Krup Nedir? Belirtileri ve Krup Tedavisi Nasıl Olur?
Krup Nedir? Belirtileri ve Krup Tedavisi Nasıl Olur?

Evinizde buhar vermek, bolca sıvı takviyesi, ağrı kesici ve ateş düşürücü şuruplar ile tedaviye katkı sağlayabilirsiniz. Zaten kendiliğinden geçecektir. Evin içinde sıkıldığında ve soluk almada zorlandığında temiz havaya çıkarmak işe yarayabilir.

Klinik tedavide ise hastaya oksijen takviyesi, kortikosteroid ile adrenalin tarzı ilaçlar verilir ve hasta durum olarak düzeldiğinde taburcu edilebilir.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı