Şifalı Bitkiler

Kuşburnu Diye Bir Mucize Var!

Sağlık Kitabı Google News

Diğer İsimler: Yabanigül, Köpek- gülü.

Latince Adı: Rosa Canina.

Bitki: 2-3 metre yüksekliğinde, sar­kık dallı, dikenli beyaz veya pembe çi­çekli, turuncu veya kırmızı meyvaları olan, orman açıklıkları ve yol kenarla­rında yetişen bir çalıdır.

Yetiştiği Yerler: Karadeniz bölge­si, İstanbul ve Ankara civarında bulu­nabilir.

Kuşburnu Tarihçesi

Amerikan kızılderililerinin C vitamini yetmezliği olan skorbüt has­talığından şikayet etmemelerinin en önemli sebeplerinden biri tüm yıl bo­yunca kuşburnu yemeleriydi.

  1. Dünya Savaşı sırasında yokluk günlerinde İngiliz’ler bahçelerindeki kuşburunlarını zengin vitamin içerikleri nedeniyle yediler ve sağlık bakanlığı da bunu tavsiye etti.

Kuşburnu Kullanılışı

Kuşburnu meyvaları ezme olarak veya reçel yapılarak kul­lanılır. Reçel yapmak için meyvalar su­da kaynatılarak ezilir, elekten geçirile­rek çekirdekleri ayrılır, sulu kısım kıva­mı yoğunlaşıncaya kadar kaynatılır.

Ayrıca kuru meyvalar toz haline ge­tirilip veya suda kaynatılıp içilerek te kullanılabilir. Kuşburnu şerbeti klasik Osmanlı şerbetlerinden biridir.

İçindeki Maddeler: Şekerler, sitrik ve malik asid, tanen ve başta C olmak üzere, A, B vitaminleri taşır.

Tıbbî Etkiler: Kabız yapıcı ve idrar sökücüdür. Kuşburnu çayı içerdiği bol miktarda vitamin ile genel direnci arttı­rarak grip, nezle gibi hastalıklara karşı dayanıklılık sağlar. Soğuk içilmesi vücud hararetinin düşmesine yardımcı olur.

Bu etkiler için 5 gr. kuru bitki 1 fin­can kaynar suda 0.5 saat demlenir ve bu ılıdıktan sonra günde 4-5 kez içilir.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı