Genel

Lazer Epilasyonun Yan Etkileri Var Mıdır?

Sağlık Kitabı Google News

Lazer epilasyon yaptırmadan önce, nasıl bir uygulama olduğu hakkında ve kimlerin bu uygulamayı kullanabileceği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Çünkü lazer epilasyon uygulamasında, cildin altındaki kıl köklerine ısı verilerek, köklerin tahrip edilmesi sağlanmaktadır. Özellikle, çoğu kadın ağrısız bir yöntem olan lazer epilasyon uygulamasını kullanmayı tercih etmektedir. Lazer epilasyon öncesinde aldığınız bilgiler doğrultusunda, yan etkilerinin olup olmayacağını öğrenebilirsiniz. Lazer epilasyon işleminde, bölgeye belli bir ısı enerjisi verilerek, kıl köklerinin yanması sağlanmaktadır. Epilasyon tüm vücuda belli seans ve ısı enerjisi ile uygulanmaktadır. Lazer epilasyon öncesinde ve sonrasında gerekli bakım yapılmazsa, normalden fazla şekilde yan etkileri ile karşılaşılabilir.

Lazer Epilasyonda Yan Etkilerin Yaşanmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Lazer epilasyon öncesi ve sonrasında en büyük risklerden birisi güneş ışınlarıdır. Güneş ışınlarına maruz kalan kişide, cildi güneşten korumak için savunma mekanizması olarak ortaya çıkan, melanin sıvısı salgılanır. Melanin salgısı cilt yüzeyine çıkarak, lazer epilasyonunun uygulanacağı alanda yayılım gösterir. Kıl köklerinin tahribatı için lazer ışınları, bu bölgede tahribata neden olurken, bir yandan da melaninin olduğu bölgede de tahribata neden olur. Cildin yüzeyi de lazerden etkilenmektedir. Bu yüzden lazer epilasyonun yan etkilerini yaşamamak için güneşten uzak durmalı ve epilasyon sonrası bakımının iyi yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Lazer Epilasyondan Sonra Hangi Yan Etkiler Görülür?

Lazer epilasyon hizmeti alırken; ten renginize göre bazı yan etkileri yaşayabilirsiniz. Yaşadığınız yan etkileri mutlaka epilasyon uzmanınıza bildirmeniz gerekmektedir. Özellikle, koyu renkli tene sahip kişilerde, melanin daha fazla görülmektedir. Bu kişiler lazer epilasyon tedavisi alırken, lazer aletlerinin ayarlar ve dereceleri daha hassas şekilde ayarlanmaktadır. Eğer lazer epilasyon uzmanı bu hassas konulara dikkat etmezse, ciltte kabarmalara neden olacak, yan etkiler yaşayabilirsiniz. Lazer tedavisi öncesi en hassas derecede ayarlansa da, güneşe maruz kalan bölgelerde kabuklaşma ve yanık izleri görülebilir. Lazer epilasyonun en büyük yan etkilerinden biri kabuk bağlama ve yanıklardır. Cildinizdeki melanin durumuna göre yan etkileriniz de artacak veya azalacaktır. Lazer epilasyon sonrasında bakımlarınızı düzenli şekilde yaparak, yan etkilerden kurtulabilirsiniz.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı