İlaçlar

LÖSFERRON Forte Efervesan Tablet

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

LÖSFERRON Forte
Efervesan Tablet

İ.E. Ulagay

Etken Madde(ler):
Ferro glukonat 695 mg

Piyasa Şekilleri:
30 efervesan tablet içeren alüminyum tüplerde.

Kullanım Şekli:
Bir bardak su içine konur ve tablet eritilerek bekletilmeden içilir. Yemekten 1 saat önce alınması önerilir. Yetişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda: Hafif demir eksikliği durumlarında günde 1 tablet, daha ağır durumlarda günde 2-3 tablet. 12 yaşın altındaki çocuklarda: Günde 1/2 tablet. Koruyucu olarak hamilelerde: Gün aşırı 1 veya günde 1/2 tablet kullanılır. Hamileliğin 2. döneminde veya 4. aydan sonra günde 1 tablet verilmelidir. Demir eksikliğinde tedaviye 1 ay devam edilmelidir. Gereğinde 3-6 ay süre ile tedavi sürdürülür.

Endikasyonları:
Demir eksikliği anemilerinde; demire ihtiyacın fazlalaştığı hallerde; gebelik, süt verme periyodu, çocuklarda büyüme periyodunda, hastalık nekahat dönemlerinde; pernisiyoz anemilerinde B12 tedavisi yanında; demir resorbsiyonunun azaldığı yaşlılık, malabsorpsiyon sendromu, mide asiditesinin azalması veya tamamen ortadan kalması hallerinde ve tek taraflı beslenme sonucu gelişen anemilerde kullanımı önerilir.

Kontrendikasyonları:
Preparatın terkibinde bulunan maddelere aşırı duyarlılığı bilinen kişilerde; demir metabolizması bozuklukları, demir tedavisine cevap vermeyen anemiler, kurşun anemileri, talessemi, demir depo bozuklukları (hemokromatoz, hemosideroz), hemolitik anemiler, demir eksikliği sonucu olmayan anemilerde kontrendikedir.

Uyarılar:
Enflamasyon ve demir eksikliğinin bir arada olduğu vakalarda, sadece demir eksikliğinin tedavisi uygun değildir. Demirin emilimi gıda maddeleri ile yaklaşık %50 oranında azalır. Çay, kahve, yumurta ve süt gibi gıdalarda bulunan fosfat, sitrat ve oksalatlarla kompleks yaptığı için bu gıdalarla birlikte alınmamalı ve tercihan aç karnına alınmalıdır. Demir tedavisinde gaita siyah renk alır. Şeker içermediğinden diyabetikler tarafından kullanılabilir.

Yan Etkileri:
Duyarlı kişilerde gastrointestinal bozukluklar, mide yanmaları, bulantı, kabızlık ve diyare görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:
Alüminyum, magnezyum ve kalsiyum içeren antasitler, kolestiramin ve kloramfenikol ile aynı zamanda oral demir preparatları kullanılmamalıdır. Birlikte verilmeleri gerektiğinde en az 3 saat ara ile verilmeleri gerekir. Ayrıca demir preparatları, penisilamin ve tetrasiklin resorpsiyonunu engeller.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı