İlaçlar

MALTOFER FOL Çiğneme Tableti

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

MALTOFER FOL
Çiğneme Tableti

A. İbrahim

Etken Madde(ler):
Ferro III hidroksit polimaltoz 100 mg, Vitamin B9 (Folik asit) 0.35 mg

Piyasa Şekilleri:
30 çiğneme tabletilik blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Manifest demir eksikliği: Hemoglobin değerleri normal değerlere ulaşana kadar günde 2-3 kez birer tablet, daha sonra demir depolarının doldurulması amacı ile gebelik boyunca günde 1 tablet. Latent demir eksikliği ve demir + folik asit eksikliğinin engellenmesi: Günde 1 tablet. Maltofer Fol tabletin yemek sırasında veya yemekten sonra çiğnenmesi ve üzerine bir yudum sıvı alınması önerilir. Demir depolarını doldurmak için, kan parametrelerinin (Hb, Ht, eritrosit) normale dönüşünden yaklaşık bir ay sonrasına kadar tedavi sürdürülmelidir.

Endikasyonları:
Latent ve manifest demir eksikliğinin tedavisinde, ayrıca gebelik boyunca, gebelik öncesinde ve sonrasında (laktasyon döneminde) görülen demir ve folik asit eksikliğini engellemede endikedir.

Kontrendikasyonları:
Organizmaya aşırı dozda demir yüklenmesi (hemakromatoz, hemosideroz), demir kullanımı bozuklukları (kurşun anemisi, sidero-akrestik anemi, talassemi). B12 vitamini eksikliğine bağlı megaloblastik anemi ve hemolitik anemilerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar:
Enfeksiyona ya da malignansiye bağlı anemilerde yerine konulan demir retiküloendotel sistemde depolanır ve ancak primer hastalık tedavi edildikten sonra kullanılabilir. Her tablet 0.04 dilim ekmeğe eşdeğer olduğu için diyabetikler dikkat etmelidir. Anne sütü doğal olarak laktoferine bağlı demir içermektedir. Kompleksten ne kadar demirin anne sütüne geçtiğibilinmemektedir. Gebelikte ve laktasyonda hekim tarafından gerekli görülmediği takdirde kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri:
Çok ender olarak tokluk hissi, epigastrik ağırlık hissi, bulantı, kabızlık ve ishal gibi yan etkiler görülebilir. İlacınkesilmesiyle bu şikayetler kaybolur. Dışkıda görülebilecek koyu rengin klinik olarak hiçbir önemi yoktur.

İlaç Etkileşimleri:
Demir(III) hidroksit polimaltoz kompleksi, kompleks şeklinde ve iyonik olmayan demir içerdiğinden besinlerde bulunan unsurlarla (fitatlar, oksalatlar, taninler vb.) veya aynı zamanda verilen ilaçlarla (tetrasiklinler, antiasitler gibi) etkileşimleri yoktur.Sağlık Kitabı Google News

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı