HastalıklarGenel Sağlık

Menenjit Belirtileri ve Menenjit Tedavisi

Menenjit Belirtisi ve Menenjit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Omurilik ve beyni örten zarların iltihaplanması sonucu oluşan menenjit tehlikeli ve kalıcı hasarları olan bir hastalıktır. Meninks adı verilen zarın kendiliğinden enfeksiyon kapması neredeyse imkansızdır. Ancak vücudun herhangi bir yerindeki, tedavi edilmemiş enfeksiyondan yola çıkan bakteriler gide gide meninks adı verilen omurilik ve beyin zarına kadar ilerleyebilir. Böylece menenjit hastalığı ortaya çıkar. Omurilik sıvısı yolu ile tanısı konabilen menenjit yaşamın ilke evrelerindeki çocuk ve bebeklerde tanınamayabilir.

Çoğunlukla tedavi gerektirmeyen ve 14 gün içinde kendiliğinden geçen, kış aylarına özgü bir tür olan viral menenjit ile hayatı tehdit edecek düzeyde tehlikeli olan, derhal tedavi gerektiren, özelikle bir dönem çocukların toplu ölümüne neden olan bakteriyel menenjit olarak ikiye ayrılan menenjit günümüzde kontrolü kolaylaşan bir hastalık olmuştur.

Menenjit Nedir? Menenjit Belirtileri ve Menenjit Tedavisi
Menenjit Nedir? Menenjit Belirtileri ve Menenjit Tedavisi

Menenjit Belirtileri

Bebeklerde uyuşukluk ve huzursuzluk oluşturabilen, bıngıldağın içe doğru göçmesi durumuna neden olabilir. İleriki yaştaki çocuklarda ensenin sert olması, çok yoğun devam eden baş ağrısı, sessiz kalma isteği, ışığa hassasiyet, mide bulantısı ve kusma isteği en temel belirtilerdir.

Bakteri kökenli menenjit hızlı gelişir ve birden uyuşukluk, bilinç kaybı, mor lekeler görünür. Viral kökenli menenjit yüzeysel atlatılır ve belirtileri gribinki ile aynıdır.

Menenjit Tedavisi

Periyodik aşılama çizelgesinde yer almamasına karşın, özellikle bu hastalıkla ilgili bildirilmiş vakalarının yoğun olduğu ülkelere girişte aşılama yapılabilmektedir. Ortaya çıktığında ve salgın tehlikesi olduğunda yine aşı ile kontrol altına alınıp yayılması önlenebilmektedir. Menenjit geçirmekte olan kişilere yakın olmak zorunda olan aile üyeleri antibiyotik yardımı ile rahatlayabilirler. Menenjit geçiren birinin ağız yolu ile bulaştırma riskine karşın ağzın salgıladığı sıvılara yaklaşmamalı, el hijyenine dikkat edilmelidir. Özellikle bu hastalığa yakalanan birisi ile öksürük veya öpüşme yolu ile yaklaşmak bulaşma ihtimalini % 100’e yakın arttırır.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

31 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı