Şifalı Bitkiler

Miyopati

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Miyopati

Kas sistemi hastalıklarının tümü için kullanılan genel terim. Tek bir kası etkileyebileceği gibi, bir grup kası ya da vücudun tüm kas sistemini de ilgilendirebilir. Birincil miyopati terimi kas liflerindeki bir bozukluğa bağlı olarak gelişen tipi tanımlamak için kullandır. Kalıtsal geçiş gösteren ve kas distrofisi de denen bu grup hastalıklar, oluşturdukları klinik tablo (ilgili kas grubu, hastalığın gidişi vb) ve kalıtsal geçiş biçimine göre birbirlerinden ayrılır. Son zamanlarda doğumsal miyopatiler denen bir grup birincil miyopati de ayırt edilmiştir. Bunlar da kas zayıflığına neden olmaları açısından distrofilere benzer. Ama bu hastalıklarda, mikroskopik incelemede kas liflerinde özgün yapısal değişiklikler gözlenir. Klinik açıdan birbirlerine son derece benzerler ve gene kalıtsal geçiş gösterirler.

Başka organ ya da sistemlerdeki hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan kas hastalıklarına ise ikincil miyopati denir. Bu grup içinde en önemli yeri nörojen (sinir kökenli) miyopatiler alır. Miyasteni denen ve sık rastlanan bir kas hastalığında ise sinirsel uyarıların kas liflerine geçişindeki bozukluklar ön plandadır. Kas sistemi ayrıca miyozit, polimiyozit gibi iltihabi süreçlerden; iyi ya da kötü huylu birincil tümörlerden ya da metastatik (başka organ tümörlerinden kaslara yayılan) tümörlerden etkilenebilir.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı