Muz Deyip Geçmeyin!

Muz Deyip Geçmeyin!

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Neredeyse herkesin severek tükettiği muzun yararlarını hiç merak ettiniz mi? Muz, B6 vitamini açısından varlıklı olmasının yanı sıra, uygun bir C vitamini, diyet lifi ve manganez kaynağıdır. Muz ayrıyeten yağsız, kolesterolsüz ve neredeyse sodyumsuzdur! Pekala bunlar sıhhatiniz için ne manaya geliyor?

1. Muz, meyveler ortasında en düzgün B6 vitamini kaynağıdır.

Muzdaki B6 vitamini bedeniniz tarafından kolay kolay emilir ve orta uzunluk bir muz günlük B6 vitamini gereksiniminizin yaklaşık dörtte birini karşılayabilir. Pekala B6 vitamini bize ne üzere yararlar sağlar?

  • Karbonhidratları ve yağları metabolize ederek güce dönüştürür,

  • Amino asitleri metabolize eder,

  • İstenmeyen kimyasalları karaciğerinizden ve böbreklerinizden atmaya yardımcı olur.

  • Hudut sistemini korur.

Ayrıyeten B6 Vitamini, bebeklerinin gelişim gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olduğu için gebe bayanlar için de yeterlidir.

2.Muz içerdiği manganez ölçüsü ile cilt sıhhatinize uygun gelir.

Bir orta uzunluk muz, günlük manganez gereksiniminizin yaklaşık %13’ünü karşılar. Manganez bedeninizin kolajen yapmasına yardımcı olur ve cildinizi ve başka hücrelerinizi özgür radikal hasarına karşı korur.

3.İçerdiği potasyum sayesinde kalp sıhhatini korur, kan basıncını düzenler.

Orta uzunluk bir muz, günlük potasyum gereksiniminizin yaklaşık %10’unu karşılayan yaklaşık 320-400 mg potasyum sağlayacaktır. Ek olarak, muzlar sodyumda düşüktür. Düşük sodyum ve yüksek potasyum kombinasyonu, yüksek tansiyonu denetim etmeye yardımcı olur.

4. Muz yüksek lif oranıyla sindirime yardımcı olur ve gastrointestinal sıkıntıları yenmeye yardımcı olur.

Orta uzunluk bir muz günlük lif gereksiniminizin yaklaşık %10-12’sini karşılayacaktır. Bayanlar için günlük 20 gr, erkekler için 26 gr diyet lifi alımı önerilmektedir.

5.Mükemmel bir güç kaynağıdır. Yağ ve kolesterol içermez!

Muz üç doğal şeker içerir. Sakaroz, fruktoz ve glikoz. Size yağ ve kolesterol içermeyen bir güç kaynağı verir.

Olgunlaşmış muz (Sarı muz) mu yoksa olgunlaşmamış muz (Yeşil muz) mu?

Muzun karbonhidrat bileşimi olgunlaşma sırasında büyük ölçüde değişir. Olgunlaşmamış muzun ana bileşeni nişastadır. Yeşil muz kuru yükte ölçülen %80’e kadar nişasta içerir. Olgunlaşma sırasında nişasta şekere dönüştürülür ve muz büsbütün olgunlaştığında nişasta pahası %1’den az olur. Bu sebeple şeker oranı az olduğu için olgunlaşmamış muz tüketmek sıhhatimiz için daha yararlı olacaktır. Ayrıyeten Yeşil muzun prebiyotik tesiri bulunur yani bağırsaklardaki yararlı bakteriler için besin teşkil etmektedir.

Pekala muzu gün içerisinde nasıl tüketebilirim?

Muz bilhassa çocuklarda kahvaltıda ya da gün ortası harikulade bir orta öğün seçeneği olarak kullanılabilir. Yoğurt, tahıl ve smoothie’lere birlikte tüketilebilir. Atletler için idman ortalarında ya da idmandan evvel güç kaynağı olarak tüketilebilir.Sağlık Kitabı Google News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.