Okul Çağında Beslenme Nasıl Olmalı

Okul Çağında Beslenme Nasıl Olmalı

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Okul çağında beslenme nasıl olmalı; Anneler bu çağdaki çocuklarının beslenmesine daha titizlikle dikkat etmek zorundadırlar. Yaygın olan gelenek şudur:

Bu yaşta çocuk, büyüklerle birlikte sofraya oturur. Yemek zamanları onların yemek zamanlarıyla aynıdır. Yediği yemek bütün aile için hazırlanmış olanın aynıdır. Miktar da kişisel iştihasına göredir.

Bir çocuğun besin gereksinmesi bir erginin besin gereksinmesinin aynı olsaydı, bu durum olduğu gibi kabul edilirdi. Ancak gerçek başka türlüdür. Çocuğun beslenme gereksinmesi ergininkinden çok ayrıdır. Bu ayrılık yalnız miktarda değil, çeşitte de kendim gösterir.

Okula başlayan çocuk, bundan önceki dönemde olduğundan daha yavaş büyüse de, yine de, gelişme çağında olduğundan bir erginden çok kalori almak zorundadır (ancak çok derken, vücut ağırlığına oranlandığında bu oranın daha yüksek olduğu, yoksa kalori rakamının daha düşük olduğu unutulmamalıdır). Bir çocuğun kas faaliyeti bir ergininkinden daha canlıdır.

Okul çağında ise, bu faaliyet bir ağır işçinin 24 saatlik kas faaliyetinin üzerine çıkar. Öğün sorunu okul çağında önem kazanır. Günlük beslenmeyi üç öğüne indirme eğilimi çok yaygındır. Sabah kahvaltısı gerçekte pek önemli bir öğün olduğu halde, bazen biraz sütle, hatta daha fenası biraz çayla geçiştirilmektedir. Halbuki o saatte çocuğun önünde bütün bir gün vardır. Gün boyunca büyük bir enerji tüketimi olacaktır.

Çocuğun kanındaki şekerin o sürede hep aynı düzeyde tutulması gereklidir. Bu sağlanamazsa, hipoglisemi denen durum meydana gelir. Hipoglisemi, çocuğun son iki derste uykusunun gelmesine, dikkatinin azalmasına yol açar. 7-8 yaşlarında bir çocuğun sabah kahvaltısında 250 gr. süt içmesi, 20 gr. şeker, 30 gr. ekmek veya galeta, 10 gr. tereyağı, 15 gr. reçel veya bal yemesi gerekir.

Okuldaki ders programı gereği, kahvaltıyla öğle yemeği arası uzayacaksa uygun bir teneffüste çocuğun ekmek peynir yemesi gerekir. Peynir yerine yağsız salam veya reçel de verilebilir.
Ortalama okul yaşındaki çocuk, yani 7-8-9 yaşındaki çocuk, öğle yemeğinde şu ölçülerde besin almalıdır: 60 gr. tereyağlı pilav veya peynirli makarna, 80-90 gr. et veya balık, 100 gr. sebze, 50-70 gr. ekmek ve en az 100-150 gr. taze meyve.

İkindi kahvaltısında 50 gr. ekmekle 20 gr.’lık bir katık gerekir. Bu katık peynir, reçel, tereyağı, bal olabilir.
Akşam yemeğinde çocuğa genellikle önce bir çorba içirilir. Bu çorbada en az 250 gr. et suyu, 30 gr. pirinç, şehriye veya irmik bulunmalıdır. İkinci kap 60-70 gr.’lık bir etle veya 1 yumurtayla 60 gr. sebzeden meydana gelir. Sebze patates, hovııç, foigom vb. oiabtNr. Bu» bitkisel ya$fa (nytıinvaj^ maryamı. ayç^^*ya§* vtı) pişirilir* Şunlarla faîrlito çocuğa 40» 50 gr, ekmek v«yo krikkrak ve 200 gr. mtyvt ytdr»(îf. İslenirse meyvenin yarısı tam, yarm kunt akabilir.

San ytfiardo badı de yapılmaya başlanan kraker, elemek yerine kullanılırsa da* fıfmaniamoyo ekilim gösteren çocuklara verilmemelidir. Kraker, ekmek ve grissıni- dtn daha hafifse de genellikle çok tuzlu-* dür. Tuz da bilindijt gibi, insanı çok su* şatır. Çök su içen çocuğun, zaten yapısı bakımından şiş okm dokuları suyla dolar. Böyle şişmanlama eğilimi gösteren ço-cukların yemeklerinde, proteinli besinler çoğaltılır, yağlı ve karbonhidratlı besinler azaltılır.

Bu yaşta çocuğa hiç bir alkollü içki ve-rilmemelidir. Bunlar arasında en az zararlı oksa alkol derecesi şarapların ve likörlerin afttnda olan biradır. Ancak bunu bile vermek doğru değildir. Çocuğa verilecek don, meyve ve özellikle C vitamini bakımından zengin olan turunçgillerin suyudur. Baz» dondurmalar da önemli bir besin olabilir. Ancak bunların yemek saatine yakın verilmemesi gerekir. Böylelikle sindirim olayı bölünmemiş olur.

Bu yaştaki çocuklara maden suyu da verilebilir Ancak verilecek maden suyunun gazsız ya da az gazlı olmasına dikkat edilmelidir. Eğer bu nitelikte maden suyu bulmak zorsa, gazlı maden suyunu çocuk içmeden önce bir kaşıkla karıştırarak gazı çıkart ilebilir.

Bu sayfada ilkokul çağındaki çocuklara uygulanabilecek bir şema veriyoruz, tabiki bu şemadaki rakamlar genel bîr nitelık^taşımakta olup, çocuğun yaşına ve sağlık durumunun gereklerine göre bunları ayrıca ayarlamak gerekir. Ancak, anneler bu rakamların sağlık durumu normal bir çocuk için geçerli olduklarını bilirlerse, şemada gösterilen bilgilerden yola çıkarak, kendi çocukları için ge-rekli beslenme düzenini kolayca uygula-yabilirler.

 Sağlık Kitabı Google News

“Okul Çağında Beslenme Nasıl Olmalı” için 5 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.