Pamukçuk Hastalığı ve Tedavisi

Pamukçuk Hastalığı ve Tedavisi

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Neredeyse yeni doğan bebeklerin yarısına yakınında görülen bir hastalık olan pamukçuk hastalığı nedir neden olur öğrenmek ister misiniz?

Pamukçuk Nedir; Ağız içi iltihabı olarak bilinen bu hastalık türü doğumun ilk haftasında kendini belli etmeye başlar.Yeni doğan bebeklerin ve ailelerin büyük sorunudur. Yetişkinlerde görülmez. Mantar ve bu sınıftan gelen ilkel bir bitki türüdür hastalığın ana sebebi. Anne rahminde bulunan küçük bir mikrop ya da iltihap doğum sırasında bebeğe geçebilir ya da emme sırasında biberondan bulaşabilir. Pamukçuk hastalığı çok sık rastlanan bir hastalıktır ve tedavisi mümkündür.

Pamukçuk Hastalığının Belirtileri

Süt ve mamalar çocuğun ağzında ve dilinde beyazlık oluşturabilir bu yüzden hemen telaşlanmak yersizdir. İlk aşamada yanak içleri ve ağızın belirli kısımları, dudak kenarları beyaz ve tüylü hale gelir. İleri seviyede hastalarda popoda pişiklik görülür bunun yanı sıra anne meme ucunda sürekli yanma hissine kapılır ve ağrılar başlar.

Pamukçuk Hastalığının Tedavisi

Yeni doğan bebeklerde sık rastlanan bu hastalık türü birçok aileyi tedirgin etmekte ve endişelendirmektedir fakat hemen hemen her bebekte bu rahatsızlık görülebilir. Nasıl korunabiliriz aşamasında doğum öncesi anne doktor tarafından tedavi edilebilir ya da rahim ağzında herhangi bir iltihap ya da olumsuz bir durum varsa doğuma kadar bu sorunlar çözülebilir. Anne rahatsızlığının farkında değilse yani bebeğin hastalık süreci başladıysa tedavi sanıldığı kadar zahmetli ya da uzun süreli değildir.

Mantar, zararlı ya da bulaşıcı değildir. Küçük bir çubuğa sarılmış pamukla mantarı sıyırabilir ve bunu bir süre tekrarlamanız gerekir. Doktor’a başvurduğunuzda ise; Nystatin adında bir ilaçla karşılaşacaksınız, bu ilaç mantar tedavisinde ve düşük dozlu bir ilaçtır, çocuğunuzu fazla yormayacak ve ona yan etkisi çok fazla olmayacak bir ilaçtır. 1 hafta gibi bir sürede tedavi son bulacak ve hasta eski haline kavuşacaktır.

Bu yazı pamukçuk hastalığının sebepleri etkeni, pamukçuk hastalığının diğer adı nedenleri belirtileri tedavisi, pamukçuk hastalığı nedir, pamukçuk hastalığı nasıl tedavi edilir neden olur nasıl geçer, pamukçuk hastalığı bitkisel tedavi konusunda yazılmıştır.Sağlık Kitabı Google News

“Pamukçuk Hastalığı ve Tedavisi” için 7 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.