Pick hastalığı nedir

Pick hastalığı Psikiyatr. Beyin kabuğunun alın ve şakak bölgelerinde meydana gelen yozlaştırıcı bir atrofinin sebep olduğu yaşlılık öncesi bunaması; ortalama olarak 55 yaşlarında belirir. Başlangıç evresinde, en soyut zihnî fonksiyonlarda (muhakeme, otokritik) bozukluk, davranışlarda bozukluk (stereotipi) vc mizaçta derin sarsıntılar (moriaya benzer ahmakça bir esneklik duygusu) görülür. Hastalığın ilerleme evresinde, tam anlamıyle bunaklık hali gerçekleşir (hasta, kendinde meydana gelen bozuklukların artık farkında değildir, duygusal bakımdan kayıtsızdır, kelimeleri unutur). Hastalığın son devresinde, hasta artık hiç konuşmaz olur ve akinezi belirir.

(L)

Güncelleme; Son zamanlarda popüler olan Tv8 ekranlarında bulunan “Kızım” dizisindeki küçük oyuncu da aynı hastalığın rolünü oynuyor.

 


Hakkında Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

Okudunuz mu?

Kanser Hastasının Psikolojik Sorunları

Kanser Hastasının Psikolojik SorunlarıKanser hastasının karşılaştığı sorunlar çok çeşitlidir. Birçok kültürde “kanser” sözcüğü, acı çekme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir