Psikoloji

Psikometri

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Psikometri
Ruhsal süreçlerin ve etkinliklerin nicel olarak değerlendirilmesini sağlayan bir dizi inceleme yöntemi. Psikometrik işlemler temelde kişinin ruhsal kapasitesini değerlendirmeye yöneliktir ve zekâ düzeyinin (zekâ testleri), kişilik eğilimlerinin (yansıtıcı yöntemler) ve mesleki tutumlarının (psikomotor etkinlik tepkileri) belirlenmesine dayanır. Zihinsel kapasitenin değerlendirilmesi için kullanılan ölçütler büyük ölçüde A. Binet ile T. Simon tarafından geliştirilmiştir (1905) ve zekâ yaşının kronolojik yaşa oranı biçiminde ifade edilir. Zekâ yaşı ile kronolojik yaş arasındaki oran zekâ bölümü (In-telligence Quotient-lQ) olarak adlandırılır. Formülü W. Stern tarafından ortaya koyulmuştur (1911):
IQ _ 100 x zekâ yaşı kronolojik yaş psikonevroz (nevroz)
Duygusal-içgüdüsel alanda ve kişilik yapısında ruhsal bozuklukların ortaya çıktığı, hatta çeşitli tipte bedensel belirtilerin görülebildiği bir hastalık durumu. Bütün biçimlerinde duygusal bir bozukluk söz konusudur; hasta güvensizlik, hastalık duygusu ve kaygı içindedir, acı çeker ve toplumsal yaşama katılmakta zorlanır.Sağlık Kitabı Google News

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı