Kadın Hastalıkları

Rahimin Ters Olması Hamileliğe Engel midir?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Bir jinekolojik muayeneden rahminin ters olduğunu öğrenerek çıkmak çoğu kadın için bir sürpriz oluşturmaktadır. Gerçekten de bu organın yönü çoğu zaman öne doğru (antevert) bazen de arkaya doğru (retrovert) olabilmektedir. Antevert pozisyon %85 kadında görülebilirken retrovert pozisyonun görülme oranı %15?dir.

Antevert RetrovertMesane veya rektumun dolu olmasına göre uterusun öne veya arkaya doğru yer değiştirdiğide bilinmektedir. Rahimim arkaya dönük olmasının anormal olmadığını bilmek rahatlatıcı olsa da bu durumun üreme fonksiyonları üzerindeki etkisinin ne olduğu soru işareti yaratmaktadır.Bu konuda yapılmış bir araştırmada rahmin yönünün tüpbebekteki gebelik oranları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma 308 inin retrovert uterusu olduğu 807 kadın üzerinde yapılmıştır. Uterus antevert (499)Uterus retrovert (308)Yaş33,434,1Kısırlık süresi7,2 sene6,5 seneDöllenme oranı%72,5%71Embriyonun bölünme oranı%93%91Transfer edilen embriyo sayısı2,82,7Yerleşme oranı (embriyo başına)%21,5%18Gebelik oranı%44%38Bu araştırmanın sonucunda rahmin yönünün gebelik sonuçları üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı gösterilmiştir. Aradaki küçük fark istatistiksel olarak anlamlı değildir.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı