Ansiklopedi

Rektum Nedir

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Rektum Nedir

REKTUM Kalınbağırsağın son kısmına verilen ad. Göden bağırsak da denilir. Anüsle inen kolon arasında bulunur. Karın çeperinden sırt çeperine doğru uzanır. Yaklaşık olarak 12 cm. uzunluğundaki rektum üst kısımda karın çeperine, alt kısımda ise sırt çeperine doğru içbükeydir. Rektumun genişliği aynı değildir; orta kısımda daha genişler. Rektum içinde yarımay şeklinde kapakçıklar bulunur. Anüsden birkaç santimetre uzaklıkta bulunan yarımay kapakçıkları ise çeperden ayrılarak kör bir boşluğu oluştururlar.
Rektumun içi bir mukoza ile kaplıdır. Rektum mukoza, mukoza altı, kas gömleği ve son kısımda bulunmayan peritondan oluşmuştur. Basur atardamar ve toplardamarı rektuma ya¬yılırlar Kılcal damarlardan kaynak alan boşluklu bir kıvrım genişleyerek basurların şişmesine yol açar. Rektumda görülen başlıca hastalıklar rektum absesi, polip, kanser, stenoz, iç basur vb.’dir.Sağlık Kitabı Google News

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı