Reografi Nedir


Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

REOGRAFİ Damar hastalıklarının teşhisi için dolaşım sisteminin aygıtla incelenmesi. Bu yöntemle iki elektrodun oluşturduğu bir elektrik alanına kan akımından gelen elektriksel direnç değişiklikleri ölçülür.
Bu yöntem iletkenliği hemen hemen değişmeyen bir sistemde mümkün olan tek iletkenlik değişikliğinin yapısal elementlerin nicel değişikliğinin sonucu olduğu ilkesine dayanır. Vücudun bir bölümünde ya da organında nicel değişiklikler gösteren öge kan olduğuna göre, sistemin direniş değişiklikleri de kandaki bu değişime bağlıdır.
Bu yöntemle incelenen bölümün derin dokularının, kan akımıyla değişen elektriksel direncindeki titreşimler kaydedilir; reogram denilen bu kayıt, kan akımı direncinin değişikliklerini grafik olarak belirler.
Reografi grafiğininin incelenmesi kollar, bacaklar ve beyindeki kan dolaşımının özelliklerinin ve ne durumda olduğunun anlaşılması konusunda faydalı bilgiler edinilmesini sağlar. Bununla beraber günümüzde reografi, henüz deneysel aşamada olup çok seyrek kullanılmaktadır.Sağlık Kitabı Google News

“Reografi Nedir” için bir cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.