Genel

Saç Bakımının Önemi

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Saçta Renk Saça rengini veren pigmentler sarı,kırmızı ve mavi renklidir. Sarı pigmentler en küçük,mavi pigmentler en buyuk hacme sahiptirler. Sarı pigmentler en içte yer…

Saçta Renk

Saça rengini veren pigmentler sarı,kırmızı ve mavi renklidir. Sarı pigmentler en küçük,mavi pigmentler en buyuk hacme sahiptirler. Sarı pigmentler en içte yer alır. Kırmızı pigmentler ortada ve mavi pigmentler en dışta yer alır. Bu nedenle saçlarımızın rengini boya ile açmaya başladığımızda ilk mavi renk kaybolarak kızıl bir renk alır. Boya işlemine devam edildikçe sarı rengini alır. Vücutta pigmentlerin yokluğu “albino” denen bir bir rahatsızlığa neden olur. Albino hastası olan kişinin vücudundaki tüm kıllar beyazdır. Yaş ilerledikçe saçlara renk veren pigment boyanın azalması sonucu saçlarımız beyazlar.

Saç Bakımının Önemi
Saç Bakımının Önemi

Saç Bakımının Önemi

Saçlarda ki siyah kıllar dökülür ve daha sert ve dayanıklı beyaz saçlar yerini alır. Saç renk tonları tanımlanırken; mavi ağırlıklı renkler kül ve soğuk tonlar, kızıl ağırlıklı renkler altın yada sıcak tonlar olarak tanımlanır. Saç rengi tanımlanırken harf ve numaralardan oluşan kodlar kullanılır. Numara küçüldükçe saç rengi koyulaşır. Genellikle 1 numara siyah ve 10 numara açık sarıyı tanımlar. Yanına koyulan harfler ise genellikle rengin türünü belirtmek için kullanılır( sıcak,soğuk vb…)

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı

Saçlarımın dökülmesi,cansız kırık içinde olması tüm psikolojimizi olumsuz yönde etkileyecektir.Toplum içinde yer almak istemeyeceğiz ve kendimizi eve kapatıp insanlardan kendimizi soyutlayacağız. Eğer saç dökülmesi fazla ise, bu dökülmenin neden kaynaklandığının bir uzman tarafından  iyice araştırılması şarttır.Bakımın içten dışa doğru yapılacağını unutmayalım.

Beslenmeye ve gerekli vitaminleri almaya özen gösterelim ve saçlarımızın temiz kalmasını sağlayalım. Günümüzde kozmetik sektörü oldukça ileri boyuttadır. Saçlarınıza uygulayacağınız bir çok bakım kremi ve yağı mevcuttur.Bunun yanında evde kolayca temin edeceğiniz malzemelerle günlük ve haftalık bakımınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Düzenli şekilde kuaförunuze gitmek en azından kırıklarınızı aldırmak bile saçınızın daha sağlıklı olmasını sağlıyacaktır.

Saç Bakımında Ufak İpuçları

Saçlarınızın ilginize ihtiyacı vardır. Parlak, canlı ,güçlü saçlara sahip olmak istiyorsak öncelikle saçların temiz tutulması sağlanmalıdır. Gün boyu saçlarımız dış etkenlerden oldukça fazla yıpranır. Hava kirliliği,egzoz ve baca dumanları, toz saçlarımızın baş düşmanıdır. Bu nedenle saçlarımızı gün aşırı saçlarımızın özelliğine uygun bir şampuanla yıkamalıyız.(Her gün saç yıkamayınız saçların saç diplerindeki yağa ihtiyacı vardı her gün yıkanması bu yağın yok olmasına sebep olacaktır) Saç kremi kullanımın da dikkat edilmeli saç kremi saç köklerine sürülmemelidir.

Saçınızı kurutma işlemi doğal yöntemlerle yapılmalıdır.(Havlu ile suyu aldırılan saçların kendi kendine kurumaya bırakılması önerilir. Saç kurutma makinelerinin, düzleştirici ve sekil verici aletlerin saçları  yıpratıp döktüğü unutulmamalıdır. Düzenli şekilde kırıkların temizlenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Saç önemli bir tamamlayıcı bölümümüzdür ve saçımızda yaşayacağımız her sorun ruhsal ve fiziksel bizi rahatsız edecektir.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı