Sağlıklı Yaşam Biçimi

Sağlıklı Yaşam Biçimi

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Yazımıza başlarken sağlıklı yaşam kavramını anlamak için genel olarak sağlığın tanımını yapmalıyız. Sağlık kişinin bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Sağlığı iyileştirme ise; kişinin, ailenin, toplumun ve toplumu oluşturan toplum gruplarının var olan sağlık koşullarını geliştirmek ve  iyilik  düzeylerini artırmaya yönelik faaliyetleri olarak ifade edilmektedir.

Sağlıklı Yaşam Biçimi

Sağlığı  iyileştirmede  kişinin  başarılı  olabilmesi  için  sigara  içme,  alkol  ve madde kullanımı, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite, şiddet davranışları, cinsel davranışlar, sağlıksız kilo kontrolü, aile ile iletişim problemleri ve stres yönetimi gibi riskli  davranışlardan  uzak  durması  gerekir.  Bu  davranışları  kendi  yaşam görüşü olarak benimseyen ve hayatın her yerinde uygulamaya çalışan kişi, sağlıklı  kalmayı  başarabilir,  sağlıklılığı  sürdürebilir  ve  mevcut  sağlık  durumunu daha iyi düzeylere getirebilir.

Sağlığın  iyileştirilmesi,  kişinin  kendi  sağlığını  iyileştirme  ve  sağlığı üzerinde  kontrol  sağlama  gücünü  kazanması  şeklinde  tanımlanır.  Rahatsızlıklardan korunmada, erken teşhiste bulunmada ve sağlığın sürdürülmesinde sağlığı iyileştirici davranışların benimsenmesi  ve kullanılması zorunludur. Bir yazara göre sağlıklı hayat şekli davranışları manevi iyileştirme, sağlık sorumluluğu, egzersiz, beslenme, bireylerarası ilişkiler ve stres idaresidir. Tüm bunların toplamı sağlıklı yaşam için gereklidir.

Sağlıklı Yaşam Biçimi
Sağlıklı Yaşam Biçimi

Dünya  Sağlık  Örgütü  (WHO)  tahminlerine  göre  gelişmiş  ülkelerdeki ölümlerin %70-80’inin, gelişmekte olan ülkelerdeki ölümlerin %40-50’sinin sebebi, hayat biçimine bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıkların meydana gelmesinde kişinin kendi sağlık idraki ve bunu  davranışlarına  aktarmasının rolü büyüktür. Sağlıklı yaşam kavramından yola çıkılarak yapılan birçok araştırmada ölüme sebep olan rahatsızlıkların çoğunda sağlığa zararlı olan davranışların rol oynadığı görülmektedir. Dünya  Sağlık  Örgütü,  bireylerin  sağlık  niteliklerinin  %60’ının  onların davranış ve hayat üsluplarından kaynaklandığını belirtmektedir.

İnsan ve sağlığı konu alan sitede sağlıklı yaşama dair bilgiler, hastalıklar ve tedavileri, sağlıklı beslenme ve kilo verme ile günlük hayatta kullanılabilecek pratik ipuçları yer alıyor.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News

“Sağlıklı Yaşam Biçimi” için 8 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.