HastalıklarGenel Sağlık

Sarkoidoz Nedir? Sarkoidoz Tedavisi

Sarkoidoz Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Sarkoidoz Nedir; Neden kaynaklandığı henüz tespit edilemeyen ancak tedavisi yapılmaz ise bağışıklık sistemine bile tesir edebilen bir hastalıktır. Sarkoidoz, kalbe, lenf düğümlerine, karaciğere, çevresel sinirlere, göze ve cilde zarar verebilmektedir. Yapılan araştırmalar bu bölgelerin hepsinden daha çok akciğere tesir ettiğini göstermektedir.

Sarkoidoz Belirtileri

Belirti göstermeyebilen sarkoidoz genel kırgınlık da yapabilir, ateşe de neden olabilir. Bunu yanı sıra spor anında nefesin daralmasına ve kilo kaybına da sebebiyet verebilir. Lenfositlerin aşırı bir şekilde çalışıp fazlaca üremesi iltihabi hücrelere sebep olabilir. Akciğerin normal çalışma prensibinden farklı olarak; içeride aşırı hücre birikmesi kan damarlarına basınç uygulayabilir, bronşlarda, alveol duvarlarında hasara neden olabilir. 20 yaş ile 40 yaş aralığındaki kadınlarda görülme sıklığı diğer yaş grupları ve erkeklere göre daha yüksektir.

Vücudun yaptığı egzersizler sırasında veya egzersizler bitince geneli etkileyen nefeste daralma, yükselen ateş ve bitkinliğe neden olabilir. Hastalık ilk evrelerde herhangi bir belirti vermez. Hatta hastalar akciğer ile ilgili olası başka tür rahatsızlıklarında çektirdikleri röntgen ile hekime başvurduklarında sarkoidoz hastalığının varlığını tespit edebilirler. Ancak teşhi için akciğer biyopsisi yapılır ve teste gönderilir. Yeterli olmadığı durumlarda göz akından, lenf düğümlerinden ve deriden de biyopsi yapma ihtiyacı kendini gösterebilir. Tüm bu biyopsilerin yanı sıra yapılan kan testlerinde kalsiyum düzeyinin yüksekliğine dikkat edilir.

Sarkoidoz Tedavisi

Sarkoidoz Nedir? Sarkoidoz Tedavisi - Belirtileri
Sarkoidoz Nedir? Sarkoidoz Tedavisi – Belirtileri

Yavaş yavaş ilerleyen sarkoidoz herhangi bir tedavi yapılmasa da bazı hastalarda geçebilmektedir. Ancak bazı belirtiler daha sonra kaybolur. Hastaların yaklaşık %13’lük kesiminde bu hastalık geçmez, kronik hale gelir, yıllarca sürer ancak belirtiler ataklar halinde gelir geçer. Az bir kısmında da yıllar sonra ölümle burun buruna getirebildiği gözlemlenmiştir.

Yukarıdaki belirtiler görünüyor, 4 ay veya 6 ay gibi bir sürede geçmiyorsa; şüphelenip tedirgin olursanız hekiminiz sizi kortikosteroid tipi ilaç ile tedavi edebilir.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı