Soğuk Algınlığı İçin En Etkili Bitki Çayları

Soğuk Algınlığı İçin En Etkili Bitki Çayları

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Havaların yavaş yavaş soğuması ile birlikte soğuk algınlıkları da sık görülür hale geldi. Günlük hayatı felç eden bu rahatsızlıkları kişilerin hem okul hem de iş hayatını ciddi anlamda olumsuz etkileyebiliyor. İlaç kullanımı her ne kadar yaygın olsa da doğal yollarla bu rahatsızlıkları önlemek varken yapay yolları tercih etmek pek de akıl kârı değil.

Bu noktada bitki çaylarının etkisini inkar etmek mümkün değil. Özellikle hasta olunca hemen antibiyotiğe sarılan kişiler aslında bitki çayları sayesinde daha etkili bir tedavi uygulayabilir. İşte soğuk algınlığına iyi gelen en etkili bitki çayları!

Soğuk Algınlığı İçin En Etkili Bitki Çayları

Zencefil çayı

Yüzyıllardır baş ağrısı, grip, soğuk algınlığı ve adet ağrısı için tercih edilen zencefil çayı terlemeye yardımcı olmakta ve bu şekilde bakteri ya da mikropların vücuttan kolayca atılmasını sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği ile tanınan zencefilin çayını limon ve bal ile tatlandırarak da içebilirsiniz.

Ekinezya çayı

Bilimsel araştırmalara göre ekinezya bağışıklık sistemini canlı tutmakta ve grip virüsüne karşı savaşmaktadır. Çeşitli hastalıkların önüne geçmeye yardımcı olan ekinezya çayı soğuk algınlığını geçirdiği gibi aynı zamanda bu rahatsızlık için önlem olarak tercih edilebilir.

Soğuk Algınlığı İçin En Etkili Bitki Çayları
Soğuk Algınlığı İçin En Etkili Bitki Çayları

Nane – Ihlamur çayı

Boğazı yumuşatan ıhlamur en bilinen bitki çaylarından biridir. Aynı zamanda göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü özelliği de bulunan ıhlamurun nane ile karışımı soğuk algınlığı tedavisi için birebirdir. Bu karışım sayesinde kuru öksürükler de kısa sürede geçebilir.

Mürver çayı

Ülkemizde her ne kadar çok bilinmiyor olsa da mürver yıllardır soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılmakta olan bir bitkidir. İçeriğindeki viburnic sayesinde kolayca detoks yapılabilir. Kanı temizleyici ve ateş düşürücü özelliği ile de tanınan mürver bitkisinin çayı soğuk algınlığı tedavisinde rahatlıkla tercih edilebilir.

Hibisküs çayı

İçeriğindeki C vitamini ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendiren hibisküs vücudun rahatlamasını sağlar. Bu nedenle grip ve soğuk algınlığı için ideal bir çözümdür.

Adaçayı

Soğuk algınlığı için en çok tercih edilen bitki çaylarından biri de adaçayıdır. Hem üst solunum yolu enfeksiyonları hem de gribe bağlı ortaya çıkan mide sorunlarında etkili olan adaçayı sizi ciddi anlamda rahatlatabilir.Sağlık Kitabı Google News
,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.