Diyet ve Beslenme

Suyun Beslenmedeki Önemi

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Suyun Beslenmedeki Önemi; Pek çok gıdanın esas bileşenidir.Bitkisel ve hayvansal ürünlerde hücre içinde veya hücreler arasında bulunur. Su, insan vücudunun da 2/3 sini teşkil eder.normal bir insanın günde 2.5 litre su alması gerekir.Vücuda alınan bu su, içilen su ve içeceklerden alınan diğer gıdalardan veya vücutta kimyasal reaksiyonlar sonucu meydana gelen sudan sağlanır.

İnsan vücudu, yiyeceklerde saklı olan enerjiyi açığa çıkararak, bir bölümünü kaslarının ve salgılama süreçlerinin yapacağı mekanik işte, bir bölümünü de yapısal ve işlevsel öğelerinin yenilenmesinde kullanan bir tür ısı makinesidir. Sürekli bir yapım-yıkım işlemiyle, temel bileşenlerini üretir ve parçalar. Bazı yiyecekler, yeni maddelerin yapılabilmesi için gerekli olan temel besinleri ve bu yapım süreçlerindeki kimyasal tepkimelere gerekli olan enerjiyi sağlar.

Proteinlerin, yağların ve nişastaların yanma ısıları sırasıyla 5,4; 9,3 ve 4,1 kcal/gr’dır. Yenen bazı maddeler sindirim sisteminde emilemediği ve dışkıyla atıldığı için, vücut bu enerjinin tümünden yararlanamaz; üstelik azotlu bileşikler tümüyle yakılamadığı gibi, proteinlerdeki enerjinin bir bölümü de idrarla dışarı atılır. Proteinler, yağlar ve karbonhidratlar enerji kaynağı olarak birbirinin yerini rahatça tutabilen bileşiklerdir.

 Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı