Ansiklopedi

Takım ve kalıp yapımcılığı

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Takım ve kalıp yapımcılığı

takım ve kalıp yapımcılığı, sanayide seri üretimde kullanılan baskı ve plastik döküm kalıpları imalatçılığı.

Çeşitli preslerde kullanılan baskı kalıplarından, ince metal parçalarının üretiminde yararlanılır. Baskı kalıplan iki bölümden oluşur; Bunlardan zımba erkek organ, kak-lıp ise dişi organdır. Elektrikli ya da hidrolik preslerde her iki organ, zımba kalıbın içine geçecek biçimde karşılıklı olarak ve sıkıca yerleştirilir. Biçimlendirilecek metal levha bu iki organın arasına yerleştirilir ve presin hareketli organındaki (mahmuz) zımba levhaya basarak metalin kalıbın biçimini almasını sağlar. Kalıplar ve presler çok değişik boyutlarda olabilir. Masa ya da tezgâh presi olarak adlandırılan presler, çoğunlukla elle çalıştırılan küçük aletlerdir; ama, otomobil kaportası basacak kadar büyük ve malzemeye tonlarca ağırlıkta yük bindiren dev presler de vardır.

Plastik kalıplamada kullanılan takımlar da baskı kalıplarındakine benzer. Aradaki başlıca fark, baskı takım ve kalıplarının kuvvete dayalı olarak iş görmesi, plastik kalıplamada ise buna gerek olmamasıdır. Plastik kalıplamada kullanılan kalıplar da iki parçadan oluşur; bunlar bir araya getirildiğinde, ortada kalan boşluk, dökümü yapılacak cismin biçimindedir. Sıvı plastik kalıbın içindeki bu boşluğa ya da boşluklara beslenir; plastik katılaştığında kalıplar açılır ve bitmiş parça ya da parçalar içeriden alınır.Sağlık Kitabı Google News

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı