Tik nedir


Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

 Tik nedir , Tik hakkında bilgiler , Tik hastalığı nedir , Tik hastalığı nasıl geçer

sıklıkla vücudun üst bölümlerinde olmak üzere bir kas ya da kas grubunda ortaya çıkan ani, hızlı ve yinelenen kasılma. Hareket hemen her zaman kısa sürer, engellenemez ve vücudun tek bir bölgesinde sınırlıdır. Ortaya çıktığı bölgenin işlevini engellemez, istençli olarak bir süre için de olsa durdurulabilir. Tik kişinin hareketlerine yerleştikçe bir alışkanlık olarak değerlendirilmeye başlar, kimi zaman varlığının farkına varılmaz. Bu aşamadan sonra tikin istemdışı olmaya başladığı söylenebilir. Tikin bu özellikleri spazm, kramp ya da korede ortaya çıkan önlenemeyen hareketler ya da sara gibi öbür istemdışı hareketlerden ayırt edilmesini sağlar.

Tiklerin çoğunun kökeninde psikolojik etkenlerin bulunduğu düşünülürse de, ensefalitlerin geç evrelerinde olduğu gibi bazı organik bozukluklarda da benzer hareketler gözlenebilir. Beyin hastalıklanna eşlik eden
hareketler yıllarca sürebilirse de sonunda kendi kendine geriler ve geçer.

Tikler sıklıkla 5-12 yaşlar arasındaki çocuklarda görülmekle birlikte, hemen her yaşta ortaya çıkabilir. Hareket kişinin gergin olduğu dönemlerde ortaya çıkar, dikkatin başka yönlere çekilmesiyle kaybolabilir ya da azalabilir. Kişi hareketi bir ölçüde denetleyebildiğini bilirse de kendini daha iyi hissetmek için hareketi yapmak zorunda olduğunu düşünür.

Psikanalitik yaklaşıma göre tikler duygusal etkinliklerin istemdışı hareketler olarak dışa vurulmasıyla oluşur ve büyük ölçüde kişinin erken psikolojik ve cinsel gelişiminde yaşadıklarına bağlıdır.

Tikler sıklıkla yüz ve boyunda ortaya çıkar. En sık rastlananlan yinelenen dudak bükme, göz kırpma, burun çekme ve omuz silkmedir. Vücutta baştan ayaklara doğru gidildikçe tiklerin ortaya çıkma sıklığı aza-hr. Tiklerin tedavisinde psikoterapi, gevşeme ve biyolojik geribesleme eğitimi bir ölçüde yararlı olabilir.Sağlık Kitabı Google News

“Tik nedir” için 2 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.